Hüdavend Hatun Kadın Çocuk ve Gençlik Derneği’nin (HÜKAGED) hazırlayıp İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne sunduğu “HÜKAGED kekik yağı üretiyor” projesi kabul onayı aldı. 1 Şubat-31 Aralık tarihleri arasında da uygulanacak.
BÜYÜKAKKAŞ PROJE HEDEFLERİNİ ANLATTI
HÜKAGED Başkanı Fatma Büyükakkaş, kabul edilen proje ve detayları ile ilgili açıklamasında; ‘’Niğde ili merkez ilçede ikamet eden, 18-40 yaş arası, sosyal hayatında dezavantajlı durumda olan 15 kadın vatandaşımıza kekik yağı üretimi eğitimleri vererek ve yine bu hedef gruba yönelik sosyo kültürel atölye çalışmaları yürüterek işsiz ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan kadınların mesleki yeterlilik kazanarak bölge için gerekli istihdam ve girişimcilik imkanlarının oluşturulmasıdır.  Proje kapsamında 15 kadının topluma örnek teşkil ederek bir başarı hikayesi oluşturulması, ekonomik açıdan bağımsızlıklarını kazanarak sosyal hayata entegrasyonu ve aile bütçesine gelir elde etmesi öncelikli olarak hedeflenmektedir. Özellikle aile ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen kekik yağı gibi yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması bu ürünlerde ilimizin markalarının yaratılması ve ulusal çapta pazarlanması da projemizin hedefleri içerisindedir’’ dedi.
ÜNİVERSİTE VE HALK EĞİTİM PROJE PAYDAŞI
Dernek Başkanı Fatma Büyükkaş açıklamasının devamında; ‘’HÜKAGED Kekik yağı üretiyor” projemiz kapsamında: Kekik yağı üretimi eğitimi. Hijyen ve ürün güvenliği eğitimi. Finansal okuryazarlık eğitimi ve iyi uygulama örnekleri gezisi yapılacaktır. Projemizin, belirlenen faaliyetleri belirlenen süreler içerisinde gerçekleştirilip amacına ulaşması, projenin ve faaliyetlerin takip ve izlenmesinin gerçekleştirilmesi, kurulacak olan proje ekibimizin yönetim ve koordinasyonuyla sağlanacaktır. Derneğimiz proje yürütücülüğü yönünden deneyim sahibidir. Proje metodolojisi kapsamında; proje ortakları ile yapılan protokollerde belirtildiği şekilde katılımcı ve eş güdüm içerisinde hareket edilecektir. Projemizin etkili bir biçimde yönetilip amacına ulaşması hem proje sahibinin hem de proje ortak ve iştirakçilerinin yönetim kapasitelerini geliştirecektir. HÜKAGED proje sonrasında Niğde’de ikamet eden ekonomik olarak dezavantajlı kesime kekik yağı üretimi ve diğer atölye eğitimlerine paydaş kurumların (Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü, Niğde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi desteği ile devam edecektir. “HÜKAGED kekik yağı üretiyor “projemizde belirttiğimiz eğitimlere katılmak isteyen kadınlarımızı Hüdavend hatun kadın çocuk ve gençlik derneğimize başvuru için bekliyoruz’’ ifadelerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)