İri cüssesiyle nam salan Aksaray Malaklısı insan boyunu geçiyor İri cüssesiyle nam salan Aksaray Malaklısı insan boyunu geçiyor

Niğde’de 112’yi gereksiz yere arayan 29 kişiye 37 bin 500 TL ceza kesildi
2023 yıllında Niğde Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul ettikleri tespit edilen 29 kişiye toplam 37 bin 500 lira idari para cezası kesildiği öğrenildi.
Niğde Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Orman İşletme Müdürlüklerinin temsilcileri ile birlikte hizmet veren Niğde 112 Acil Çağrı Merkezi'ni 2023 yılı içerisinde gereksiz yere arayıp meşgul eden 29 kişiye kişi başı Bin 250 TL olmak üzere toplamda 37 bin 500 TL idari para cezası kesildiği öğrenildi. 112'yi gereksiz yere meşgul edenlerin tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuru yapıldığı, yapılan incelemelerde, ‘’Kimlikleri ve mevcut adresleri tespit edilen 29 kişiye Kabahatler Kanunu doğrultusunda toplamda 37 bin 500 lira idari para cezası uygulandı. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi'ne asılsız ihbarda bulunan ve gereksiz yere meşgul edenlere birinci aramada 1250 lira, tekerrürü halinde iki katı olarak 2 bin 500 lira idari para cezası uygulanmaya başlanılmıştı.”
Asılsız ihbarlar ve hakaret içeren çağrılar kamu hizmetlerinin düzenli, süratli, etkin ve ekonomik yürütülmesine engel olmaktadır. Yapılan gereksiz ihbar ve çağrılar acil yardıma ihtiyacı olan Vatandaşlarımıza ekip yönlendirmede gecikmelere neden olmakla birlikte, acil durumda olan Vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğine göre "Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre 1250 Türk Lirası idari para cezası veriliyor.
112 Acil Çağrı Merkezimizin acil çağrı hizmetlerini düzenli, süratli, etkin ve verimli yürütülmesi için acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza en kısa sürede yardımda bulunulması amacıyla, hatlarımızı gereksiz yere meşgul eden kişileri ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber