Sınav stresi abur cubur tüketimini artırıyor Sınav stresi abur cubur tüketimini artırıyor

Medical Park Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz Menopozun, kadınların yumurtalık faaliyetlerinin sona ermesiyle adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi anlamına geldiğini belirerek, Menopoz ortalama 51 yaş civarında gerçekleşir dedi. Menopoz öncesinde adetlerin düzensiz hale geldiği döneme ‘perimenopoz’ denir. Bu süreç de tahmini olarak 46 yaş civarında başlar” dedi.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nagihan Yılmaz, menopoz hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Perimenopoz döneminde birçok kadının âdetinin düzensizleştiğini veya ağırlaştığını vurgulayan Dr. Yılmaz, “Bazı kadınlar daha önce yaşamadıkları duygusal ve fiziksel problemlerle karşılaşabilir. Eğer 12 ay boyunca adet görmediyseniz, geriye bakıp menopoz geçirdiğinizi (son âdetinizin olduğunu) söyleyebilirsiniz. Bazı kadınlarda doğal nedenlerden ya da hastalık veya çeşitli tedavilerden dolayı bu süreç daha erken yaşanabilir” diye konuştu.
YUMURTALIKLARIN AZALAN İŞLEVİ VE HORMONAL DEĞİŞİMLER
Menopoza yol açan faktörler arasında östrojen seviyelerinin değişmesi başta olmak üzere, hormon seviyelerinin değişmesinin yer aldığını söyleyen Dr. Öğr. Yılmaz, “Kadınlar yaşlandıkça yumurtalıklar daha az yumurta üretir, östrojen seviyeleri dalgalanır ve daha sonra kademeli olarak azalır. Bu da menopoz belirtilerine yol açar. Bu süreç tabii ki bir günde gerçekleşmez. Östrojen seviyesinin düşmesi birkaç yıl sürebilir ve hormon azaldığında düşük seviyede kalır, bu da vücutta çeşitli değişikliklere neden olur. Yumurtalıklar tamamen yumurta üretmeyi bıraktığında hamilelik artık mümkün olmaz ve bu noktada menopoz gerçekleşir” dedi.
HER KADINI FARKLI ŞEKİLDE ETKİLER
Menopoz ve menopoz öncesindeki sürecin her kadını farklı şekilde etkileyebildiğini belirten Dr. Öğr. Yılmaz, “Östrojen seviyesinin düşmesi beyne, adetlere, cilde, kaslara ve ruh haline etki edebilir. Bu süreçte birçok farklı belirti yaşanabilir ve hangi belirtinin ne zaman görüleceği kişiden kişiye değişir” şeklinde konuştu.
GECE TERLEMESİ MENOPOZDAKİ KADINLARIN YÜZDE 75’İNDE GÖRÜLÜYOR
Menopozda görülebilen belirtilerin ağır veya düzensiz kanamalar, sıcak basması, gece terlemeleri, kötü ruh hali, vajinal kuruluk, idrar yolu problemleri olduğunu dile getiren Dr. Yılmaz; ‘’!Eklem ağrısı, kuru cilt, beyin sisi olarak adlandırılan hafıza problemleri ve odaklanma zorluğu da sıkça bahsedilen diğer belirtiler arasındadır. Kadınların yaklaşık yüzde 75'inde bir ya da birkaç belirti görülürken, menopoza giren kadınların dörtte biri şiddetli belirtiler yaşadığını ifade eder. Bu belirtiler 7 yıla kadar sürebilir ve kadınların üçte biri şikâyetlerinin daha uzun sürdüğünü belirtir” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, “Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, adet dönemlerinizin menopozu girdiğinizi anlamayı zorlaştırabileceğini unutmayın” diyerek sözlerini sonlandırdı.
(Medical Park Hastaneleri)