Niğde’nin de aralarında bulunduğu birçok kentte elektrik dağıtım hizmeti veren MEDAŞ, İş Analizi ve AR-GE Müdürlüğü, EPDK destekli bir AR-GE projesinde önemli bir başarıya imza attı.
Yeraltı kablolama sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar, uluslararası alanda saygın bir yayın olan ENERGIES Dergisi’nde "Yeraltı Kablolarının Dikey Montaj Yönteminin Akım Taşıma Kapasitesine Etkisi" başlıklı araştırma ile büyük başarıya ulaştı. Bu çalışma, özellikle tarihi sit alanları ve yoğun trafikli bölgelerdeki elektrik altyapısının güçlendirilmesinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Niğde’nin çocuk nüfus oranı yüzde 26,6 Niğde’nin çocuk nüfus oranı yüzde 26,6

Medaş Kablo 2

Proje, geleneksel yaklaşımların ötesine geçerek, üst üste veya trefoil kablo döşeme sistemleri gibi alternatif çözümleri ele aldı. Bu yeni yöntemlerin teknik ve ekonomik açıdan uygulanabilirliğini derinlemesine araştıran ekip, CYMCAP enerji kablosu analiz yazılımıyla trefoil ve dikey düzenlemeleri karşılaştırdı. Yapılan saha araştırmaları, dikey düzenlemelerin trefoil düzenlemelere kıyasla benzer veya daha yüksek taşıma kapasitelerine sahip olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, bu yöntemlerin özellikle hassas bölgelerde, yeni ve etkili bir seçenek sunabileceği belirlendi.
MEDAŞ’ın başarılı AR-GE projesi, elektrik altyapısının güçlendirilmesinde ve hassas alanlarda çevre dostu çözümler sunulmasında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu çalışma, sektördeki ilerlemeye ve gelecekteki elektrik dağıtım projelerine yön verme potansiyeline sahip önemli bulgular sunmaktadır.
(MEDAŞ)