Hüdavend Hatun Kadın Çocuk ve Gençlik Derneği’nin (HÜKAGED) hazırlayıp İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne sunduğu ve onaylanan “HÜKAGED kekik yağı üretiyor” projesi kapsamında Kekik Yağı üretim kursu açıldı.
BÜYÜKAKKAŞ PROJE VE HEDEFLERİNİ ANLATTI
HÜKAGED Başkanı Fatma Büyükakkaş, proje kapsamında açılan kurs ve detaylarla ilgili açıklamasında; Hüdavend Hatun Kadın Çocuk ve Gençlik Derneği olarak hazırlayıp içişleri bakanlığı sivil toplumla ilişkiler müdürlüğüne sunup kabul edilen projemiz “ HÜKAGED kekik yağı üretiyor”15 kadın kursiyerimizle kekik yağı üretimi kursumuz 26 Nisan 2024 tarihinde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi hocalarımızdan Doçent Doktor Emre Yavuzer tarafından başlamıştır. Mesleki yeterlilik kazanarak bölge için gerekli istihdam ve girişimcilik imkanlarının oluşturulması en önemli amacımızdır. Proje kapsamında 15 kadının topluma örnek teşkil ederek bir başarı hikayesi oluşturulması, ekonomik açıdan bağımsızlıklarını kazanarak sosyal hayata entegrasyonu ve aile bütçesine gelir elde etmesi öncelikli olarak hedeflenmektedir. Özellikle aile ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen kekik yağı gibi yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması bu ürünlerde ilimizin markalarının yaratılması ve ulusal çapta pazarlanması da projemizin hedefleri içerisindedir. HÜKAGED kekik yağı üretiyor” projemiz kapsamında: kekik yağı üretimi eğitimi, hijyen ve ürün güvenliği eğitimi, finansal okuryazarlık eğitimi, girişimcilik eğitimi. İyi uygulama örnekleri gezisi yapılacaktır. Derneğimiz proje yürütücülüğü yönünden deneyim sahibidir. Proje metodolojisi kapsamında; proje ortakları ile yapılan protokollerde belirtildiği şekilde katılımcı ve eş güdüm içerisinde hareket edilecektir. Projemizin etkili bir biçimde yönetilip amacına ulaşması hem proje sahibinin hem de proje ortak ve iştirakçilerinin yönetim kapasitelerini geliştirecektir. HÜKAGED proje sonrasında Niğde’de ikamet eden ekonomik olarak dezavantajlı kesime kekik yağı üretimi ve diğer atölye eğitimlerine paydaş kurumlar olan Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi desteği ile devam edecektir” Dedi.
(Dahi GEDİK)

Mümin İnan’a saldıranlar ile Sinan Ateş’e suikast listesindekiler aynı kişiler! Mümin İnan’a saldıranlar ile Sinan Ateş’e suikast listesindekiler aynı kişiler!

Image 6487327