Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde HAP Tatbikatı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde HAP Tatbikatı

Niğde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bahadır Karaca “Dünya Tütünsüz Günü” ile ilgili açıklamada bulundu.
Uzm. Dr. Bahadır Karaca açıklamasında, “Tütün ürünü kullanımının zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir” Dedi.
“PEK ÇOK KANSERE SEBEP OLUR”
Karaca tütün ve ürünlerinin sebep olduğu hastalıklara değinerek, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan tütün ürünleri; kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok önlenebilir hastalık ve erken ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütün ürünü kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere ağız ve gırtlak, soluk borusu, yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ağzı kanseri gibi vücudun pek çok yerinde pek çok kansere sebep olur. Yapılan tahminlerine göre; dünyadaki çocukların yarısı tütün dumanıyla kirlenmiş havayı solumakta ve her yıl binlerce çocuk pasif etkilerimin yol açtığı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Hamilelik döneminde tütün ürünü kullanmak, bebekler için ömür boyu sürecek çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kısaca tütün ürünleri pasif etkilenim yoluyla, kullanmayanlar için de ölümcül zararlar vermektedir. Tütün ürünlerinin her türlüsü zararlıdır ve tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur. Diye konuştu.
“KİŞİLER SİGARAYI BIRAKMALARI İÇİN TEŞVİK EDİLMEKTEDİR”
İl Sağlık Müdür Karaca, sigarayı bırakmak isteyenlere sağlanan destekler hakkında da bilgi vererek ,” “Tütün ve tütün ürünleri ile mücadele etmek için koruma ve önleme çalışmaları yürütülmekte olup kişiler sigarayı bırakmaları için teşvik edilmektedir.  ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve ilimizde Aşağıkayabaşı Mah. Bilgili sok. No:8 adresinde bulunan Sağlıklı Hayat Merkezi 2 binasında hizmet veren sigara bırakma polikliniği ile de sigarayı bırakmak isteyen kişilere destek verilmektedir. Bu yılki teması “Çocukları ve gençleri tütün endüstrisinin müdahalesinden korumak” olan Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle halkımızı bu zararlı maddeden uzak durmaya ve en kısa zamanda kurtulmaya davet etmek amacıyla, tüm ilçelerimizde toplum sağlığı merkezlerimiz vasıtasıyla çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz” İfadeleriyle açıklamasını tamamladı.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber