İYİ Parti teşkilatları Niğde ile birlikte 81 ilde aynı anda ortak bir yazılı basın açıklaması yaparak; “Ülkemizin demografik geleceğini tehdit eden sığınmacı sorunuyla ilgili paylaşımları sebebiyle tutuklanan genç gazeteciler için 81 İl Başkanlığımızın ortak açıklamasını milletimize sunuyoruz. Kimse merak etmesin, İYİ Parti, Cumhuriyetimizin ana unsuru olan Türk milliyetçiliğini savunmayı ve korumayı sürdürecektir” denildi.
İL BAŞKANI UZUN: MİLLİ DEĞERLERİMİZDEN RAHATSIZ OLUYORLAR
Konu ile ilgili olarak yazılı açıklamayı paylaşan ve açıklamaya ek olarak İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim Uzun ise; “Türk milliyetçiliği ve bunu savunan gazetecilerimizin sonuna kadar yanındayız. Kimse merak etmesin, bugün bu şekilde yapılanlar yarın tarihin arşivlerinde utanç olarak sergilenecek” dedi.
81 İlde yapılan ve Niğde il Başkanlığı tarafından gönderilen yazılı basın açıklaması şöyle: “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Cumhuriyetimizin ana unsuru olan Türk milliyetçiliği düşüncesine sahip gazetecilere yönelik yeni bir baskı politikası geçtiğimiz günlerde ifşa olmuştur.
GENÇ GAZETECİLER ÜZERİNDEN HEDEF ALINMIŞTIR
1944’te tabutluklarda, 1980’de Mamak’ta zincirlenmek istenen Türk milliyetçiliği; 2023’te siyasi iktidarın yol açtığı sığınmacı dalgasına karşı Türk milletini bilinçlendirmek isteyen genç gazeteciler üzerinden hedef alınmıştır.
Oysa bu topraklarda gazetecilik, milletin derdini dert edinmek ve bunların çözümü için cesaretle doğruları yazıp konuşabilmektir.
Gözaltına alınan ve tutuklanan genç gazeteciler de işte bu sorumluluğun bir parçasıdır.
O İFADELERİ DAVA DOSYASINA GİRMİŞTİR!..
Ancak kulak verilecekleri yerde gözaltına alınmış ve tutuklanmış, bunlar yetmemiş gibi genel sağlık hakları görmezden gelinmiştir. Bu kasıtlı ve art niyetli tutum sonucunda, söylemekten utanç duyulması gereken; “Gönderilerinde milliyetçi paylaşımda bulundukları tespit edilmiştir” ifadesi dava dosyasına girmiştir.
Dosyada delil diye yer alan; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” pankartının fotoğrafı ise sanki bir suç unsuru gibi sunulmuştur.
TÜRK MİLLETİNİN HER BİR FERDİNİN GÖREV VE SORUMLULUĞUNDADIR
Buradan kamuoyuna şunu memnuniyetle duyuruyoruz; Türk milliyetçisi olmak, Türk milletinin geleceği için paylaşımlarda bulunmak; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” pankartını taşımak asla bir suç olmadığı gibi Türk milletinin her bir ferdinin görev ve sorumluluğundadır.
Sözde çözümü Oslo’da, Habur’da, Kandil’de arayan; posta güvercinleriyle terör örgütü elebaşına mesajlar gönderen iktidar hem sığınmacı gündemini bastırmak hem de sözde Çözüm Süreci garabetinde yaptığı gibi Türk milliyetçiliğini yeniden mahkûm etmeye çalışacaksa buradan duyuruyoruz ki; bu tutumun karşısında dimdik bir İYİ Parti olacaktır.
VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR
Bu toprakların mayasıyla yoğrulan, beş bin yıllık mazisiyle insanlık tarihini belirleyen Türk milletinin milliyetçiliğini yapmak da bu ülkenin her bir vatandaşına düşen vazgeçilmez bir haktır.
Belirtmek isteriz ki Ulu Önderimiz olmasından her zaman övündüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Ziya Gökalplerden Erol Güngörlere kadar tertemiz Türk münevverlerinin, devlet adamlarının yeşerttiği ve büyüttüğü Türk milliyetçiliği düşüncesini İYİ Parti olarak savunmayı ve korumayı sürdüreceğiz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Türk milliyetçiliğinin mahkûm edilmesine geçit vermeyeceğiz. Aziz milletimize saygılarımızla...”
(İbrahim UGUN)