Niğde’de mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, istihdam politikalarının oluşturulması ve işsizliğin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak amacıyla, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Niğde Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Niğde Valisi Cahit Çelik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 1 Ocak -30 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen kurumsal çalışmalara yönelik performans göstergeleri, Mesleki Bilgi Rehberlik ve Danışmanlık (MBRD) hizmetleri kapsamında okullarda yapılacak çalışmalar ile İlimizin gelişen sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanların yetiştirilmesine yönelik projeler değerlendirildi. Ayrıca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından “Tarımsal Alandaki Gelişmeler ve İstihdam Olanakları” konusunda kurula bilgilendirme sunumu yapıldı.
Niğde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantılarında, istihdamın artması, işsizliğin önlenmesi temel hedef olup, İŞKUR İl Müdürlüğü istihdam teşvik ve programları ile özel sektörün personel ihtiyacını karşılamak ve işsiz vatandaşlarımızın çalışma hayatına atılmalarını sağlamak amacıyla programlar düzenlemeye devam etmekte.
Ayrıca toplantıda Niğde’de 1 Ocak-30 Eylül 2023 tarihleri arasında 2 Bin 885 kişi özel sektörde işe yerleştirilmiş, işbaşı eğitim programları ile de 124 kişi işbaşı yaptığı kaydedildi.
(Dahi GEDİK)