Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin belediye başkan adayının seçim çalışmalarına destek olmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.
Niğde Merkez, Çamardı ilçesinden sonra Çiftlik ilçesinde pazar gezdi. Gürer’e yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, önceleri çuvallarda aldıkları sebze -meyveyi artık gramla ve tane ile almak zorunda kaldıklarını belirtti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Mart tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi öncesinde, Niğde merkez ve ilçeleri ziyaret ederek, partisinin belediye başkan adaylarının seçim çalışmalarına destek oluyor.
Çiftlik ilçe CHP Belediye Başkan Adayı Arif Çakıl, Azatlı belde Belediye Başkan Adayı Mehmet Akpınar, Bozköy Belediye Başkan Adayı Muammer Çelikbaş, Divarlı Belediye Başkan Adayı Sezai Avcı ile Çiftlik ilçesi ve beldelerde birlikte esnaf ziyareti yapıp ilçe pazarını gezen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Gürer Pazar Yerinde Dert Çok 2

2 POŞET SEBZE 200 LİRA
Pazarda fiyatların çok pahalı olmasından yakınan bir vatandaş, “Her şey ateş pahası olmuş. İsteğimiz hiçbir şeyi alamıyoruz” derken, başka bir vatandaş da tane ve gramla aldığı sebze ve meyveleri göstererek, “Domates 50 lira olmuş. 5 tane biber, 5 tane domates ve soğan gibi ürünlere 200 liraya aldım. Eskiden çuvalla aldığımız ürünleri şimdi gramla ve tane ile almaya başladık” dedi.
80 YAŞINYADIM, BU YILA KADAR BÖYLE PAHALILIK GÖRMEDİM
80 yaşında olduğunu söyleyen başka bir vatandaş ise “Ben bu yaşıma kadar böyle pahalılık görmedim. Paranın hiçbir değeri kalmadı. Aldığımız sebze –meyveye maaşımız yetmiyor. İstediğimiz ürünleri alamıyoruz” diyerek pazardaki aşırı fiyat artışlarına tepki gösterdi.
Pazar yerinde ekmek arası döner satışı yapan bir esnaf ise satışların yarıya yarışa azaldığını, ne esnafın ne de pazara alışveriş için gelen vatandaşın dürüm satın almadığını ifade etti.
ÇOCUK ŞEFTALİ İSTEDİ, ALAMADIM!
Çocuğunun şeftali ve ceviz istediğini ancak bu ürünlerin çok pahalı olması nedeniyle alamadığını söyleyen başka bir kadın ise alışveriş için geldiği ilçe pazarından, fiyatların çok pahalı olması nedeniyle her istediğimizi alamıyoruz” dedi.
KAŞIKLA VERDİLER, KEPÇEYLE ALIYORLAR
Pazar çıkışında boş çantasını gösteren başka bir vatandaş ise “Emekliye zam yapıldığını söylüyorlar. Bu para neye yetecek? Kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar. Millet biraz akıllı olsun artık” şeklinde konuştu.
SATTIĞIMIZ ÜRÜNÜN YERİNE YENİSİNİ ALMAK İÇİN ÜZERİNE PARA KOYUYORUZ
Pazaryerinde kumaş ve tekstil ürünleri satışı yapan bir esnaf da sattıkları ürünün yerine yenisini almak için satıştan elde ettikleri paranın üzerine para koymak zorunda kaldıklarını belirterek, “İlçeye ürünleri aracımla getiriyorum. Eskiden 400-500 liraya dolan yakıt deposu şimdi 3-5 bin liraya ancak doluyor. Geçen yıl satışlar bu yılkinden daha iyiydi. Her yıl biraz daha kötüye gidiyor. Her yıl bir önceki yılı arattırıyor” ifadelerini kullandı.
PAZAR YERLERİ YANGIN YERİNE DÖNDÜ
Pazarcı esnafının ve alışveriş için gelen vatandaşların sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, “Yıllardır pazar yerlerini gezerim. AKP dönemlerinde hep sıkıntı vardı. Sorunlar bu yıl daha da artmış görünüyor. Önceleri kilolarca ürün alan, torbayla meyve sebze alan vatandaşlar, fiyat artışı nedeniyle artık gramla ya da tane ile ürün alabiliyor. Vatandaş, en büyük para birimimiz olan 200 TL’nin eski 20 lira kadar hükmü yok. Bozuk paraya gerek kalmadı. Bir alışverişe en büyük banknotumuz yetmiyor, diye dert yanıyor. Emeklilerin tepkisi de çok büyük; geçinemiyoruz, açlığa mahkum edildik, bizi iktidar duymuyor. Emekliler yılı yoksulluk yılı oldu,” şeklinde tepki gösterdiklerini söyledi.
PAZARCI DA KAZANAMIYOR
Girdi maliyetlerindeki artışın etiketlere yansıdığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Nakliye masrafları her gün biraz daha artıyor. Mazot litresi 45 lira. Mersin’den getirdiği ürüne tanede yerinde aldığı ürün fiyatına nakliye kadar masrafı ekleniyor. Pazarcı da gideri çok olunca para kazanamıyorum diyor. Etiket fiyatlarının yarısını nakliye masraflarına çalışır olduk diye dert yanıyorlar’’ dedi.
GİDİŞAT KÖTÜ
Türkiye’de ekonominin nabzının Pazar yerlerinde ölçüldüğüne de işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gidişat çok kötü. İnsanlar evlerine tane ile domates, tane ile biber, gram ile sebze –meyve alıyor. Ekonomide ciddi önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı.
(Dahi GEDİK)