Yıldıztepe'de Okuma Yazma Kursu'na katılanlar belgelerini aldı Yıldıztepe'de Okuma Yazma Kursu'na katılanlar belgelerini aldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alarak, ülkemizde artık okul tuvaletlerinde uyuşturucu kullanan öğrencilere, öğretmenlerin bile müdahale edemediği bir sürecin yaşandığını belirtti.
Toplantıda, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya öneride bulunan CHP Milletvekili Gürer, alkollü içecekler ve tütün mamullerinden alınan ÖTV ve şans oyunlarından elde edilen vergilerin ayrı bir hesapta tutularak, bu paraların, bağımlı yurttaşların tedavisinde kullanılmasını tavsiye etti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanlığının 2024 yılına ait bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda, ülkemizde yaşanan asayiş olayları ve uyuşturucu kullanımındaki artışa dikkat çekti.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sunumunun ardından söz aldı ve Bakan Yerlikaya hitaben, “Sayın Bakan, işiniz oldukça zor. Yirmi yıllık AKP iktidarları döneminde bu ülkede uygulanan ekonomik politika insanları canından bezdirdiği için önemli ölçüde psikolojik sorun yaşıyorlar. Bu nedenle de çoğu hap kullanmak durumunda kalıyor. Onun için araba kırmızı ışıkta durdu mu arkadan kornayı basıyor, olmadı, eline sopayı alıp koşuyor. Böyle şartların oluştuğu bir ülkede bakanlık yapmanın ne kadar zor olduğunu da kabul etmek lazım” dedi.
SİZ BAKAN OLMADAN ÖNCE NEDEN BU OPERASYONLAR YAPILMADI?
Çocukları uyuşturucu kullanan anne ve babalardan gelen yardım taleplerini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “konuşmanızda on ayda uyuşturucuyla mücadelede 197.354 operasyon düzenlendiğini, 23.973 satıcının tutuklandığını, 8.969 şahıs hakkında da adli kontrol kararı verildiğini söylüyorsunuz. Demek ki siz Bakan olmadan bunlar da aramızdalardı, bunların tutuklanmış olması doğru bir davranış biçimi” dedi.
ÖTV GELİRLERİ İLE BAĞIMLILAR TEDAVİ EDİLSİN
2023 yılının ilk dokuz ayında alkollü içkilere ÖTV olarak 47 milyar 172 milyon 691 bin tütün mamullerinden ÖTV'de 120 milyar 179 milyon, şans oyunları vergisinden de 15 milyar 672 milyon gelir elde edildiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhurbaşkanı da bakanı da milletvekili de Diyanette imam da bizim tütün, alkol kullanan, şans oyunu oynayanlardan gelen paralarla maaş alıyor. Öyle olunca, bazıları bunu bilse belki de kabul etmezler. Gelin, bu ayrı bir hesapta toplansın, alkolle veya uyuşturucuyla ilgili bağımlılığı olanların tedavisinde kullanılsın. Yakalanmak yetmiyor, bu çocuklar toplum içinde gezerken bakıyorsunuz, psikopat gibi bakıyorlar. Bir sürü gencimiz var, bunların tedavi edilmesi lazım. Yalnızca yakalamak işin çözümü değil. Belediyeler dâhil tüm kamu kuruluşlarının bu anlamda yaratacağı bir iş birliğiyle ailenin eğitimi, okuldaki düzenleme ve soruna bakış yeni baştan ele alınmalı” önerisinde bulundu.
OKUL TUVALETLERİNDE ULUŞTURUCU KULANILIYOR
Okulların tuvaletinde uyuşturucu kullanan öğrenciye öğretmenin dahi müdahale edemediği bir süreçten geçildiğini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Güren, “Bu toplumsal birliktelikle mücadele edilecek bir alana dönüştü.  Köylerde  10 yaşındaki çocuklar kullanıyor. Acıdır, geçen gittim, bir yerde söylediler, inanamadım; bir köyde 8 kadın madde bağımlısı olmuş. Yani bununla ilgili kalıcı çözümün hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda verdiğiniz mücadeleyi de desteklediğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
Konuşmasında neredeyse isteyen herkese silah ruhsatı verilmesini eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düğün magandalarının neden olduğu cinayetlere dikkat çekti.
SURİYELİLER'İN GERÇEK SAYISI KAÇ?
Ülkemizde ikamet eden Suriyelerinin sayısıyla ilgili verilen resmi rakamların doğru olmadığının, sayısın açıklanandan çok daha fazla olduğunu anlatan Gürer, “1Suriyeli erkek önde, arkada 5 kadın, arkada 17 çocuk. Şimdi, siz rakam veriyorsunuz, diyorsunuz ki: "Suriyelilerin sayısı şu..." Hayır, Suriyelilerin sayısı o değil çünkü Türkiye'de doğanlar Türk vatandaşı oldu. Millî Eğitim Bakanlığına ben bir soru önergesi verdim, okul çağında 1 milyon 200 bin mülteci ve göçle gelen çocuk olduğunu söylüyor; bu çocuklar Türk vatandaşı. Şimdi yani o gelenleri biz ne yapacağız?” diye sordu.
SORUN ÇOK
Uzman er, erbaş ile Polis ve Emniyet çalışanlarının düzenlenmesi de isteyen Gürer, “Niğde'de deprem nedeniyle mağdur olanlar, sorunlarıyla ilgilenilmediğini sürekli bize ifade ediyorlar; bu konuda gittikleri yerden de sonuç alamıyorlar. Niğde'de depremden mağdur olan 1.000 bağımsız bölümdeki yurttaşın durumlarının da ne olduğunu bize ayrıca bir yazılı olarak bildirirseniz memnun oluruz diyorum” ifadelerini kullandı.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KAVGASIZ BİR BÜTÇE GÖRÜŞMESİ YAPILIYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 7 yıldır İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerine katıldığını belirterek; ‘’İlk defa bir İçişleri Bakanlığı bütçesinde kavgasız, dövüşsüz, gürültüsüz bir iş gördük. Buna da teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)