Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusunu yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu yılın ilk 6 ayında 122 bin 987 abonenin doğalgazının, 69 bin 278 abonesin de elektriğinin borçlarından dolayı kesildiğini açıkladı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a, borçlarından dolayı doğalgazı ve elektriği kesilen abonelerle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle soru yöneltti.
CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, Bakan Bayraktar’a, “Türkiye genelinde 2022 yılı ve 2023 yılı dönem sonu itibarıyla borcunu ödemediği için kesik olan abone var mı? Borç ödememesi nedeniyle aboneliği feshedilen abone var mı? Sözleşmesine göre yükümlülüğünü yerine getirmediği için geçici elektrik kesintisi uygulanan var mı? Keza doğal gazda da benzer bir soru soruyorum: Türkiye genelinde borcunu ödemediği için doğal gazı kesik abone şu anda mevcut mu?” şeklinde sorular sordu.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına yazılı yanıt veren Bakan Bayraktar, 2023 yılının ilk 6 ayında 122 bin doğalgaz abonesinin borcundan dolayı doğalgazının kesildiğini açıkladı.
Bakan Bayraktar, aynı dönem içerisinde, borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısının ise 69 bin 278 olduğunu belirtti.
Borç nedeniyle kesinti uygulanan elektrik abonelerin üçte ikisinin elektriğinin aynı gün içinde, beşte dördünün elektriği bir hafta içinde yeniden bağlanıyor olduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, “Doğal gaz abonelerinin yarısından fazlasının doğal gazı aynı gün içinde, yaklaşık dörtte üçünün doğal gazı ise yine bir hafta içinde yeniden bağlanmaktadır. Borç ödenmemesi nedeniyle yaşanan kesintilerin genel itibarıyla fatura ödemesinin unutulması, bankadan kaynaklı problemler gibi sebeplerle gerçekleştiği değerlendirilmekle birlikte, elektrik gurubunda bu abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla evi, yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk ticarethaneler oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.
ANADOLU’DA DOĞAL GAZ KULLANIMI DÜŞÜYOR MU?
Öte yandan Bakan Bayraktar, CHP Milletvekili Gürer’in evinde doğalgaz olmasına rağmen kullanmayan vatandaşların durumuna ilişkin sorusunu da yanıtladı. Gürer, “Anadolu’da gezdiğim yerlerde tespitimdir, evinde doğal gaz olmasına rağmen insanlar artık doğal gazı zorunlu hâller dışında kullanmayıp kömür kullanıyorlar ve bunların bir kısmı da kömürü desteklerden alınan kömürün satışı yoluyla temin ederek kullanıyorlar. Bu anlamda sizin bir ölçümünüz var mı? Yani Anadolu illerinde doğal gazın geçmişteki gibi doğal olarak tüketimi sürüyor mu, düştü mü?” şeklinde soru yöneltti.
DOĞAL GAZ TÜKETİMİ YÜZDE 7,39 AZALDI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre doğal gaz tüketiminde yüzde 7,30 düşüş yaşandığına da dikkat çekerek, “Söz konusu düşüş büyük oranda sanayi ve konutlarda kullanılan gazın azalmasından kaynaklanmaktadır. Konutlarda kullanılan gazın azalmasının sebebinin ise mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklık değerlerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
YOKSULLUK HIZLA YAYILIYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye genelinde doğalgaz abone ve serbest tüketici sayısının 19 milyon 521 bin 888, elektrik abone sayısının ise 49 milyon 484 bin 768 olduğuna dikkat çekerek, “yılın ilk 6 ayında 122 binden fazla doğalgaz, 70 bine yakın da elektrik abonesinin, borçlarından dolayı kesinti yaşamış olması, ülkemizde hayat pahalılığının, yoksulluğun geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Doğalgaz fiyatlarındaki artış doğalgaz kullanımını azalttığı da görülüyor. Vatandaşın gelir gider dengesi şaştıkça giderlerini kısmaya çalışıyor.  İhtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği verildiği ve 4 milyonu aşkın hanenin sosyal yardım aldığı günümüzde elektrik ve doğalgazı kesilenlerin varlığı sorunların derinleştiğinin de göstergesidir. Bakan doğalgazda kullanımın
düşmesini hava sıcaklığına, ödenmeyen faturaları unutkanlığa yorsa da daralan gelir ile artan geçim sıkıntısının bu sürece etkisi görmezden gelinemez” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)

Özen’den Başkan Özdemir’e ziyaret Özen’den Başkan Özdemir’e ziyaret