CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor’da 2015 yılında kurulacağı açıklanan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin akıbetini de sordu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor’da yıllar önce kurulacağı açıklanan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin durumunu, Meclis gündemine taşıdı. Gürer;” Bor'daki Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Karapınar'la aynı dönemdeydi, daha bize çivi çakılmadı, Karapınar bitti. Her sorduğumda da bir "İhale oldu." "Olacak." "Yapılacak." gibi yanıtlar alıyoruz; olacak mı olmayacak mı? Bunu da bir açıklığa kavuşturalım” önerisinde bulundu
ÇİTÇİNİN ELEKTRİK BORÇLARINA AİT FAİZLER SİLİNMELİ
Çiftçilerin TEDAŞ’ a olan elektrik borçlarından dolayı mağduriyet yaşadığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, “Niğde'nin Orhanlı beldesinde Çiftçilere TEDAŞ'a borçlarından dolayı haciz geldiğini, onlarca çiftçi ellerinde haciz belgeleri yerinde gördüğünü söyledi. Gürer, “Çiftçi zaten sorunlu, bir de haciz yoluyla üzerine gidildiği zaman olan şu: Yabancılar ve başka illerden gelen parası olanlar bu gariban çiftçinin toprağını alıyor, o da borcunu ödemeye çalışıyor. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılmalı ve özellikle bunların faizleri silinmeli; bununla ilgili yapılacak çalışma bunların mağduriyetini ortadan kaldırır” ifadelerini kullandı.  
GES’LERLE İLGİLİ SORUNLAR ÇÖZÜLEMİYOR
Üreticilerin kendi hesaplarına açtıkları güneş enerjisi santralleriyle ilgili sorunlara da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Edikli'de bir kasabamızda çiftçimize gittim. İhtiyacından fazla enerji üretiyor, ürettiği enerji elinden alınıyor, bedel de verilmiyor; onu kendi kullanmak istiyor, "Yok, kullanamazsın." diyorlar, "Sisteme bağlayacaksın." Ya, adamın kendisi yatırım yapmış, kredi almış, fazla enerjisi var; o enerjiyi bedelle almıyorsunuz, kendisinin kullanmasına izin vermiyorsunuz, bir de bedelsiz olarak sisteme dâhil ediyorsunuz. Bu nasıl bir yaklaşım biçimi? Yine, yurttaşın GES için 100 dönüm tapusu var, 100 dönüm de kiralamış; kiraladığı yer için de GES'ini kullanmak istiyor, "Hayır, olmaz, tapu senin değil, burada böyle bir işlem yapamazsın." deniliyor.  Böylesi bir durum daha var” şeklinde konuştu.
AKDENİZ’DE DOĞALGAZ ARAYIŞI HANGİ AŞAMADA?
Akdeniz’deki doğalgaz arayışıyla ilişkin son durumun açıklanmasını da isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğu Akdeniz'de İsrail, Mısır'da iki ülke fiilen üretime başladı ve pazara gidecek en kısa ekonomik yolun Türkiye'den geçeceği ifade edilmiş ve kamuoyuna bu Akdeniz'deki doğal gaz arayışı çok farklı biçimde sunulmuştu. Şu anda 8 tane kuyuda da çalışma yapıldı. Orada çıkan sonuç nedir? Yani orada gaz bulundu mu, böyle bir çalışma var mı? Taşucu’nda limanda gemiler bağlı duruyor. Bununla ilgili bir çalışma var mı?” diye sordu.
ELEKTRİK KESİNTİLER
Niğde’de son zamanlarda artış gösteren elektrik kesintilerine ilişkin sorunlara da dikkat çekerek; ‘’Elektrik kesintileri Niğde ilinde sıkça yaşanıyor, bir bakıyorsunuz, Deniyor ki: "Elektrik kesintisiz veriliyor." Herhâlde onu kesintisiz alan iller var ama yaz aylarında bir gün boyunca elektriği kesilen bölgeler var. Bu elektrik kesintileri neden yaşanıyor? Onun yanı sıra, bu sulama suyunda çiftçilerin kullandığı enerjinin -kanun düzenlemesi de yapılmıştı- bedeli hasat sonu alınacaktı. Bu uygulamaya geçildi mi yoksa çiftçiden ne olur ne olmaz diye o kadar teminat alınıp canı çıkarıldıktan sonra mı bu uygulama sürüyor? Bunu da açıklarsanız memnun oluruz’’ dedi.
(Dahi GEDİK)

Kamu-Sen Niğde temsilciliğinde bayrak değişimi Kamu-Sen Niğde temsilciliğinde bayrak değişimi