Başkan Özdemir’den 19 Mayıs mesajı Başkan Özdemir’den 19 Mayıs mesajı

Devlet eski Bakanlarından 17 ve 20’nci dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen, Niğde’nin turizm potansiyelinden yeteri kadar faydalanamadığını söyleyerek “Niğde için güncellenmiş turizm master planı şart” dedi.
Devlet eski Baka ve 17 ve 20. Dönem Milletvekili Gönen konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “İlimiz doğa, tarih ve kültürel değerleri ile bu sektörde lider konuma çıkacak alt yapıya sahiptir, ilimiz ancak bu potansiyelini çok acı bir gerçektir ki yararlanamamaktadır.
Halen ilimizin güncellenmiş bir turizm master planı yoktur. Turizm devlet desteklerinden yeterince yararlanılamamaktadır. Kapadokya bölgesinde olmamıza rağmen Kapadokya Turizm Gelişim bölgesine alınmadık ve devlet desteği dışında kaldık. Sonra da bu gelişim bölgesi kaldırıldı. Turizmin en önemli altyapısı ulaşımdır dedi. İlimiz hava ulaşımı olmayan ülkemizdeki yirminin altındaki illerden biridir. Hızlı tren geçmeyen illerden biridir. Ayrıca hızlı tren yatırım projesinde de il merkezimizden gelecekte de güncel planlamaya göre olmamaktadır. Bu sektör canlandırılacak ise devlet desteklerinden planlı programlı destek almak şarttır. Kayseri Erciyes dağı projesi ile çok kısa sürede kış turizminde iç ve dış pazarda ciddi odak oldu. Kayseri örneğinde olduğu gibi ilk yapılacak işimiz ilimizin Turizm Master Planı uzmanlarına yaptırılarak planlı programlı devlet destekli altyapı eksiği de tamamlanarak bu sektörü şaha kaldırmaktır. Altın yumurtlayan sektör ancak böyle refahımıza ciddi katkı sağlar’’ sözlerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)