Kursiyerlere sertifikaları törenle verildi Kursiyerlere sertifikaları törenle verildi

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) arasındaki iş birliğiyle hayata geçirilen Futbol Gelişim Projesi, şimdiye kadar 500 bine yakın öğrenciye ulaştı.
MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) iş birliğiyle devam eden Futbol Gelişim Projesi kapsamında, 2023-2024 eğitim öğretim dönemi içinde projeye 316 ilkokul ve 324 ortaokul dâhil edildi.
Tamamı gönüllü 3 bine yakın sınıf öğretmeni, bine yakın beden eğitim öğretmeni, 200'e yakın antrenöre hem teorik hem de saha eğitimi verildi. Projeye spor bilimleri fakültesinden 220 futbol uzmanlık öğrencisi gönüllü olarak katılım sağladı. Şu ana kadar 200 bin civarında ilköğretim, 280 bin civarında ortaokul olmak üzere yarım milyona yaklaşan öğrenci, Futbol Gelişim Projesi'yle tanıştı.
YENİ HEDEF 1 MİLYON ÇOCUĞU FUTBOLLA TANIŞTIRMAK
İlk etapta 100 bin öğrenci olarak belirlenen projeyle 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi boyunca toplam 1 milyon çocuğa ulaşılması planlanıyor. Öğrencilere eğitici ve eğlenceli etkinlikler aracılığıyla bu oyunu sevdirip bir futbol kültürü oluşturulması amaçlanıyor.
16 PİLOT İLDE ÇALIŞMALAR YAPILDI
Futbol Gelişim Projesi kapsamında 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminde 16 pilot il belirlendi.
Proje, 4-9 Kasım 2023 tarihleri arasında Sakarya'da başlatılmıştı. Bugüne kadar Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, İzmir, İstanbul, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Rize illerinde uygulamalar yapıldı. Bu 16 ile yeni iller eklenmesi suretiyle projenin dokunduğu öğrenci sayısı 1 milyona çıkarılarak rekor seviyeye ulaşması planlanıyor.
Sakarya dışındaki 15 ilde eğitimler, Aralık 2023 ve Ocak 2024 içinde yapılırken, 18 Ocak 2024 tarihi itibarıyla tüm illerdeki teorik ve saha eğitimleri tamamlandı. Projenin 2024-2025 eğitim öğretim döneminde 41 ile taşınması hedefleniyor.
EĞİTİMCİLERE "TFF GÖNÜLLÜ LİDERLİK" BELGESİ VERİLİYOR
Eğitimlere sınıf öğretmenleri, beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler ile üniversitelerin spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören futbol uzmanlık öğrencileri katılıyor.
Eğitimlere katılan sınıf öğretmenlerine "TFF Gönüllü Liderlik" belgesi veriliyor. Beden eğitimi öğretmenlerine ise "Çocuk Futbolu" sertifikası verilecek.
MALZEMELERİN DAĞITIMI TAMAMLANACAK
FIFA "Football for Schools" kapsamında, TFF'ye gönderilecek futbol malzemeleri de okullara dağıtılacak. Bu kapsamda binlerce futbol topunun yanı sıra her okula yelek, işaret tabağı, kondisyon merdiveni ve portatif kale gibi malzemeler TFF tarafından temin edilerek belirlenen ilkokul ve ortaokullara gönderimi sağlanacak.
(Milli Eğitim Bakanlığı)

Editör: Niğde Haber