Bel fıtığı ameliyatında aynı gün taburcu olunabilir Bel fıtığı ameliyatında aynı gün taburcu olunabilir

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Koray Okur, kahvaltı yapmadan güne başlamanın yaşam kalitesini düşüreceğini söyledi.
İl Sağlık Müdür Okur, ‘’Öğünler içinde en önemlisinin sabah kahvaltısıdır ve yapılmadığı takdirde beyinde yeterince enerji oluşmayacaktır. Güne daha enerjik başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede tüketilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği de önemlidir’’ dedi.
Sağlık Müdürü Koray Okur; ‘’Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçmektedir. Bu süre içerisinde vücut, besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmadığı takdirde beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Kahvaltıda yeterli protein tüketen bireylerde iş verimi ve reaksiyon hızı yüksektir. Kahvaltı yapmayan bireylerde ise iş verimi önemli ölçüde azalır, anlama ve kavrama hızı düşer. Kahvaltı yapmayan bireyler egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleriyle karşılaşabilmektedirler. Kahvaltıda tüketilecek protein miktarı, kan şekerini düzenlemede ve dolayısı ile yorgunluk, açlık gibi duyguların önlenmesinde etkili olduğundan, günlük tüketilecek miktarın en az 1/5'i kadar olmalı ve bu değerin altına düşmemelidir. Kahvaltıda meyve ya da sebze yenilmesi bu öğünü besin ögeleri bakımından dengelediği gibi içerdikleri posa nedeniyle de emilimi düşürerek doygunluğu daha uzun süre sağlamakta, kan şekerinin de daha geç düşmesine yardımcı olmaktadır’’dedi.
Niğde Sağlık Müdürü Dr. Okur ayrıca kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir adet portakal, domates, salatalık ve benzeri bir sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adım olduğunu ifade etti. Değirmencioğlu, çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunması gerektiğine de dikkat çekti. Bunun olmaması halinde yeterli peynir ya da yoğurt tüketilmesinin sağlanmasını önerdi.
(İbrahim UGUN)

Editör: Niğde Haber