Nesli tükenmekte olan 'Arap Tavşanı' Niğde'de görüldü Nesli tükenmekte olan 'Arap Tavşanı' Niğde'de görüldü

Niğde’de ilk defa gerçekleştirilecek olan ve 6 farklı ülkeden yaklaşık 250 sporcunun katılacağı Uluslararası Scarpa Aladağlar Epic Trail’e sayılı günler kaldı.
“DAHA ÖNCE BENZERİ YAPILMAMIŞ BİR YARIŞ OLACAK’’
Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Valiliğimiz himayelerinde ve Niğde Belediyesi katkılarıyla İlimizde ilk defa gerçekleşecek olan Uluslararası Scarpa Aladağlar Epic Trail İlimiz sınırları içerisinde bulunan Aladağlar mevkiinde, 04-07 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir. Etkinlik, 6 farklı ülkeden yaklaşık 250 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek ve içerdiği özellikler bakımından daha önce benzeri yapılmamış bir yarış olacak. Bu kapsamda; Scarpa Aladağlar Epic Trail, 13 km, 25 km, 45 km ve 125 km olmak üzere dört farklı parkurdan oluşacak olan bu parkurlar arasında en zorlu olanı, üç gün sürecek olan 125 km'lik parkurda sporcular, kendi yeterliliklerini sağlayarak koşacaklar ve Aladağları iki kez aşacaklar. Birinci gün 45 km, ikinci gün 55 km üçüncü gün 25 km koşulacak olup aynı zamanda sporcular çadırda konaklama yaparak bölgenin birçok rotasını da koşarak keşfedeceklerdir’’ denildi.
“TÜRKİYE’NİN EN ZORLU YARIŞLARINDAN BİRİ OLARAK DİKKAT ÇEKİYOR’’
Açıklamanın devamında; ‘’Önümüzdeki yıllarda da önemli hedef yarışlardan biri olarak gösterilecek olan ve Scarpa’nın destekleriyle gerçekleştirilen bu etkinlik, Aladağlar bölgesinin koşu sporunu ve ultra maraton kültürünü daha geniş kitlelere tanıtmayı hedeflenmektedir. Aynı zamanda, dünyanın önde gelen trail serilerinden biri olan Europe Trail Cup Serisi’ne Türkiye’yi temsilen katılan Scarpa Aladağlar Epic Trail, uluslararası alanda da önemli bir konuma sahip olmaktadır. Türkiye’nin en zorlu yarışlarından biri olan Aladağları iki kez aşarak geçilen bu zorlu ve heyecan verici yarış, ilk kez düzenlenmesine rağmen Türkiye’nin en zorlu yarışlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, gelecek yıllarda da daha fazla yabancı sporcunun katılımıyla, bölgenin koşu turizmi açısından daha da tanınmasına katkı sağlayacaktır.  Scarpa Aladağlar Epic Trail, Aladağlar bölgesinin eşsiz doğası ve zorlu parkurlarıyla, katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşatmayı amaçlanan etkinliğin hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük ilgi görmesi ve önümüzdeki yıllarda daha fazla katılımcı çekmesi beklenmektedir.” İfadelerine yer verildi.
(Dahi GEDİK)
 

Editör: Niğde Haber