Niğde Belediyesi, Turizm ve Gastronomi Profesyonelleri Derneği (TURİGAP) ile Slow Food Niğde iş birliğinde "Cumhuriyet'in 100. Yılında Niğde'de 100 Lezzet" sergisi Niğde Belediyesi Sanat Galerisi’nde açıldı.Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sergide Niğde’nin 100 yemeği katılımcılara tanıtıldı. Serginin açılışında konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde’nin köklü tarihinin yemeklerine yansıdığını ifade etti.
Vali Çelik; ‘’Niğde, çok kadim bir şehir ve zengin bir tarihe sahip. 10 bin yılın üzerinde bir tarihe sahibiz. Burası Anadolu'nun Doğu Akdeniz'le bağlantı noktası olunca tarihi süreç içerisinde çok aktif bir yer olmuş. Tarihi olarak zengin bir bölge ve bu zenginlik aynı zamanda yemek kültürüne de yansımış. ’diye konuştu.
Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise Niğde'nin bölgenin ilk gastronomi evini açtığına vurgu yaparak Niğde’nin yemeklerinin tanıtılması için etkinlerin hızla arttığını belirtti.
Özdemir; ''Bugüne kadar unutulmuş ve eksik kalmış çok büyük değerlerimiz vardı. Geçmişi 10 binlerce yıl öncesine dayanan şehrimizde maalesef gastronomi de dahil birçok değerimizin yeni farkına vardık. Valimizin liderliğinde bu unutulmuş ve aslında biraz da geç kaldığımız işleri çok daha hızlı bir şekilde yapıp Niğde'mizi öncelikle bölgemizde ve ülkemizde sonrasında da dünyada bir marka haline getirecek işlere imza atıyoruz." dedi.
TURİGAP Niğde Şube Başkanı Bahar Şahiner Öke sergide yer alan yöresel yemeklerin anneanne babaannelerimizden alınan tarfilerle uygulandığına dikkati çekti.
Bahar Şahiner Öke yaptığı açıklamada; ‘’Sergide yer alan yöresel yemekleri anneanne ve babaannelerimizden gelen tariflere uygun olarak yaptık. Yöresel ürünlerin yöresel çiftçilerle üretilmesi, yöresel yemeklerin de yöresel pişirme teknikleriyle sofralara sunulması gelecek kuşaklara aktarılabilecek en büyük kültür ve turizm şeklidir’’ ifadelerini kullandı.
(İHA)

 

Vali Çelik: 105’inci yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamaktayız Vali Çelik: 105’inci yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamaktayız