29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde, Niğde’de ‘Kutlama Kabul Töreni’ düzenlendi.
Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100’ncü yıl dönümü onuruna, Niğde Valisi Cahit Çelik ile eşi Nermin Çelik’in ev sahipliğinde 29 Ekim akşamı Kutlama Kabul Töreni gerçekleştirildi.

Valilik Resepsiyon 2
Törende davetlilere hitaben konuşan Niğde Valisi Cahit Kılıç; ‘’Cumhuriyetimizin 100’ncü Onur Yılı Münasebetiyle Tertip Edilen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunu Onurlandıran Kıymetli Davetliler sözlerimin başında hepinizi saygı ile selamlıyorum.
Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri, büyük bir devrim ve bizlere eşsiz bir armağanı olan Cumhuriyeti, ilanının 100’cü yılında büyük bir gurur ve sevinçle hep birlikte kutluyoruz. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Diğer taraftan yüreklerimiz yanıyor. 7 Ekimden bu yana İsrail’in saldırıları neticesinde Gazze’de 8 bine yakın Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetti, 20 binden fazla da yaralı var. Dileğimiz, duamız, bu zulmün en kısa sürede bitmesi ve Filistinli kardeşlerimizin özgürce yaşayabilecekleri bağımsız vatanlarına en kısa sürede kavuşmalarıdır.

Valilik Resepsiyon 3
Büyük Önderin “Türk Milletinin Karakter ve Adetlerine En Uygun Olan İdare Cumhuriyet İdaresidir” diyerek; 29 Ekim 1923’te ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuştur. Cumhuriyetle birlikte Türk Milletinin ufku genişlemiş ve her alanda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu nedenle, Cumhuriyetin müdafaası ve muhafazası her şeyden önce gelmektedir. Cumhuriyet, milletimizin birlik ve bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz verilmeyeceğinin en açık ifadesidir. Kurtuluş Savaşı sonucunda 29 Ekim 1923 günü ilan edilen Cumhuriyetimizi, her zaman koruduk ve sonsuza kadar korumaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimize birlik ve beraberlik içinde, asırlardır sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkmak ve ülkemizi ikinci asırda da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için kararlılık ve azimle çalışmak en önemli görevimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle; Gururla Kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletine emaneti olan Cumhuriyeti ve tüm kurumlarını, birlik ve beraberlik içerisinde korumanın azmi ve kararlılığı içinde olduğumuzu ifade ederek, Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve az önce ifade ettiğim üzere Filistin’de hayatını kaybeden din kardeşlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anarken sizleri, sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Dedi.

Valilik Resepsiyon 4
Vali Çelik’in konuşmasının ardından Zeybek Gösterisinin de yapıldığı tören 100’ncü yıl pastası kesilerek davetlilere ikram edilmesiyle son buldu.
(Dahi GEDİK)