Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde Cengiz Aytmatov doğumunun 95’nci yılı, Baken Kıdıkeyeva doğumunun 100’ncü yılı anma programı düzenlendi.
Program, fuaye alanındaki Cengiz Aytmatov ve Baken Kıdıkeyeva Resim Sergisi'nin açılışıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cengiz Aytmatov’un hayatını anlatan belgeselin gösterimini sonrasında, 9 yaşındaki Aras Bulut Selvi tarafından Manas Destanı seslendirildi.
AYTMATOV TÜRK’LÜĞÜN TÜM DÜNYADAKİ SESİDİR
Programın açılış konuşmasını yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu; ‘’Cengiz Aytmatov, hiç şüphesiz Kırgız edebiyatı deyince akla gelen ilk isimdir. Ancak onun ismi Türk Dünyası’nın bir parçası olan Kırgızistan ile sınırlı değildir. Aytmatov, Türklüğün ve Türk edebiyatının tüm dünyadaki sesidir. Cemile’sinde gerçek aşkı, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’da sevgi ve fedakârlığı, ‘Toprak Ana’da tabiat ve insan ilişkisini anlatırken, bu eserlerinde Kırgız halkının kültürünü ve toplumsal değerlerini de okuyucuya tanıtmıştır’’ dedi.
Anma programı kapsamında anılan bir diğer önemli ismin Kırgız Halk Sanatçısı Baken Kıdıkeyeva olduğunu belirten Rektör Uslu, konuşmasında; ‘’Kıdıkeyeva, kardeş Kırgız halkının yetiştirdiği çok önemli bir halk sanatçısıdır. Malumlarınız olduğu üzere TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin 39. Dönem Toplantısı’nda 2023 yılı Baken Kıdıkeyeva’nın aziz hatırasına anma yılı olarak ilan edilmiştir. Kırgızistan’ın sinema ve tiyatro alanlarında uluslararası gururu olan bu isimle ilgili Üniversitemizde bir anma programı düzenleniyor olması da bizim için ayrı bir mutluluktur’’ ifadelerini kullandı.
Programda ayrıca TÜRKSOY İdari, Mali ve Hukuk İşleri Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu da bir konuşma yaptı.
MİSAFİR KIRGIZ SANATÇILARDAN MONOLOG VE MÜZİK DİNLETİSİ
Programda, Kırgızistan Halk Sanatçısı Nasira Mambetova Monolog gösterisi sergilerken, ses sanatçısı Gulira Kasımkulova ve Komuz Sanatçısı Nasiba Kalmamatova tarafından müzik dinletisi icra edildi. Program hediye takdimi ve günün anısına çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.
NÖHÜ ile TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ve Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen programa, Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Taciroğlu, TÜRKSOY İdari, Mali ve Hukuk İşleri Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu, üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
(NÖHÜ)


 

 

Başkan Özdemir Niğde Belediyespor’u ağırladı Başkan Özdemir Niğde Belediyespor’u ağırladı