Türkiye’nin en iyi müzelerinden biri olan Niğde Müzesinde sergilenen 4 çocuk mumyası, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
Niğde müzesi envanterine kayıtlı ve ziyarete açık 5 adet mumya bulunmakta ve bunların 4’ünü çocuk mumyaları oluştururken 1 tanesi ise Aksaray Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise’nin hazinesinden çıkan ‘Sarışın Rahibe’ mumyası oluşturuyor. Niğde müzesinde sergilenen 5 mumya Aksaray Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise’nin hazinesinden çıkartıldı ve Niğde müzesinde sergileniyor.
Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Niğde müzesinde bulunan 4 bebek mumyasından 2’si prematüre, diğer 2’si ise 2 buçuk yaşlarında. Bu 4 bebek mumyasının ölüm sebebinin mikrobik bir hastalık sebebiyle olduğu mumya uzmanları tarafından belirlendi. Mumyanın üzerindeki giysilerden tutun, duruş vaziyetleri, ellerini belden ve göğüsten bağlamaları, her şeyiyle orijinal. Mumyalamada esas olan tahnit dediğimiz işleme tabi tutulması. İnsan ya da hayvan öldükten sonra vücuttan bir yer açıp iç organlarının tamamen alınması, beyin ise genelde göz ya da burun kanalıyla değişik materyallerle beynin dışarıya çıkarılmasıyla oluşuyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra cesedi kurutma işlemi yapılıyor. 40 gün gibi bir süreyi kapsıyor, insan vücudunun 3’te 2’si su. Suyun vücuttan ayrılmasıyla oluşuyor. Mumyalar milattan sonra bin 100’lü yıllarda vadide yaşayan Hristiyan insanlara ait”
(Dahi GEDİK)