Şap aşısı vaka sayısını düşürdü Şap aşısı vaka sayısını düşürdü

27 yaşındaki sınıf öğretmenliği mezunu Mehmet Ircı, geçmişi 1920’lere uzanan aile mesleğini devam ettirerek, aile yadigarı mesleği sürdürmek için atandığı halde öğretmen olma hayalinden vazgeçti.
AW133428_04
104 yıldır el yapımı bıçak üreten ailenin 4’ncü kuşak bıçak ustası Mehmet Ircı, 46 aşamadan geçen el yapımı bıçakların özelliklerini anlattı. 30 yıldır aynı yerde bulunan dükkanda geleneksel zanaatlardan biri olan bıçakçılık mesleğini devam ettiren Ircı, ata yadigarı mesleği sürdürmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Ircı açıklamasında; ‘’Dedemin babası 1920 yılında Bor’da bu işe başladı. Dedem, babam ve benimle birlikte yaklaşık 104 yıllık mazimiz olan bu mesleğin çerisindeyiz. Ben bu nişte 4’ncü kuşağım. Babamı 2019 yılında rahmetli olduktan sonra 1994’den bu yana Niğde’de aynı yerde bulunan dükkanımızı ben devam ediyorum. Aynı zamanda Bor’da da bir atölyemiz var ve orada da amcam devam ediyor. 27 yaşındayım, ben de küçüklükken bu yana çırak, kalfa olarak çekirdekten yetiştim. Aynı zamanda sınıf öğretmenliği mezunuyum. Zanaat kollarında ustalar şu konuda çok içerlerler, ben gittikten sonrasında ardımda bir usta bırakamadım diye. Babam ve dedem arasındaki konuşmaya şahit oldum bu konuda. Ben de babam rahat uyuyabilsin diye Fatih Usta'nın yetiştirdiği bir usta olarak devam ediyorum" dedi.
AW133428_06
Bıçakları diğer bıçaklardan ayıran en önemli özelliğin kolay keskinleştirilebilmesi olduğunu söyleyen Ircı; ‘’Çakı bıçakları tamamen kendi el yapımımız. 46 işlemden geçmektedir. Bu bıçakları özellikle insanların tercih etmesinin sebeplerinden bir tanesi de el yapımı ve köreldikten sonra çok çabuk tekrar aynı keskinliğe erişiyor olabilmesi. Dışarıdaki piyasa ürünlerinden, fabrikasyon ürünlerinden, hem mutfak bıçaklarımızı hem çakı bıçaklarımızı ayıran en temel özelliklerden bir tanesi budur. Körlenme durumunda düz bir seramik veya bileme işleminden sonra eski keskinliğine kavuşturabilmesi. Seri üretime geçildiği anda ister istemez kalitede düşme olur, bunun da olmasını istemiyoruz. 4. kuşaktan sonrası beşinci kuşak olur mu derseniz de Allah inşallah erkek evlat nasip eder, kendisi tercih ederse ancak o şekilde devam eder gibi duruyor" diye konuştu.
(İHA) 

Editör: Niğde Haber