Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, Niğde’de 2023 yılında1633 esnafın yeni kayıt yaptırdığını, 1301 esnafın ise işi bıraktığını söyledi.
NESOB Başkanı Alim Yeşil, esnaf odaları birliği bünyesinde 26 meslek odasının bulunduğunu belirterek, “Esnaf Odaları Birliğimizde 13 Niğde merkez ve 13 ilçelerde olmak üzere toplam 26 meslek odamız var. Üye bazında baktığımızda ise bu 26 meslek odasına kayıtlı toplam üye sayısı 12 bin 577’dir. Bu üyelerin 7 bin 302’si Niğde merkez, 733’ü Çamardı, 360’ı Çiftlik, 741’i Ulukışla ve 2 bin 778’si ise Bor’daki odalarımıza kayıtlı üyelerdir. 
2023 yılı içerisinde toplam bin 633 esnaf yeni kayıt yaptırırken, bin 301 esnafımız ise işi bırakmıştır. Yeni kayıt ile işi bırakan esnaf sayımız arasındaki fark 332’dir. Dolayısıyla 2023 yılı içerisinde 332 yeni esnafımız olmuştur” dedi.
FİYAT TAKİBİ YAPILIYOR
Küçük esnafın fiyat tarifesini verme yetkisinin NESOB’da olduğunu belirten başkan Yeşil, “Küçük esnafın fiyat tarifesini verme yetkisi odalar birliğinde. Bu noktada esnafımız fiyat artışını bağlı bulunduğu meslek odasından talep eder, meslek odası da esnaf odaları birliğinden talep eder. Biz bu talepleri değerlendirirken çevre illerimizi ve Niğde’ye yakın Niğde ile eşdeğer olan iller arasında esnaf odaları birliklerinin vermiş olduğu fiyat tarifelerini karşılaştırırız ve ona göre fiyatları belirleriz. Yönetim kurulunda almış olduğumuz fiyat tarifesi kararını verdikten sonra bu tarife hakkında belediye ve valiliğe bilgi vererek, vermiş olduğumuz fiyat tarifesini meslek odasına veririz ve meslek odaları da üyelerine dağıtır. 
Fiyat tarifelerine uyulup uyulmadığı ve fiyat tarifesinin denetim ve ceza uygulama yetkisi bizde değil. Bu denetimler zabıta ekipleri veya ticaret müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Sonuç itibariyle biz esnafımıza ceza yazmak için değil hizmet etmek için geldik, ceza yetkisi bizde değil” şeklinde konuştu. 
(Dahi GEDİK)

Niğde Eğitim-İş ÖMK taslağını protesto etti Niğde Eğitim-İş ÖMK taslağını protesto etti

Editör: Niğde Haber