Niğdeli şehit dualarla uğurlandı Niğdeli şehit dualarla uğurlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Badem Eylem Planı hakkında, Niğde’yi de içerisine alan sorusuna Bakan Yumaklı Niğde’nin 24 köyünde gelir getirici tür ağaçlandırmaların devam ettiğini söyledi.
CHP Niğde Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 10 yılda 2 bin 253 köyde gelir getirici badem orman tesis edildiğini ve yaklaşık 8,84 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu açıkladı.
BADEM EYLEM PLANI BAŞARIYA ULAŞTI MI?
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının 2013-2017 yılları arsında yürüttüğü Badem Eylem Planının amacına ulaşıp ulaşmadığının açıklanması istemiyle ilgili Bakanlığa soru önergesi yöneltti.
CHP Milletvekili Gürer, önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:
“Niğde ilinde hane başına 5'er dönüm parsellere ayrılarak, 400 aileye toplam 2 bin hektar arazi kullanım hakkı verilerek Badem Eylem Plan uygulamasında beklenen sonuca erilmiş midi?
Ülke genelinde bu projenin uygulandığı köy sayısı kaçtır? Dağıtılan ağaç sayısı kaçtı? Badem dışında dağıtılan farklı ürün fidanı var mıdır?
Orman İşletme Müdürlüğü tarafından badem dikilerek köylülerin korumasına bırakılan uygulamanın Niğde’de devam ettiği köyler hangileridir?
Ağaçların tamamından verim sağlanmış mıdır?
Her aileye yıllık 20 bin lira gelir sağlayacağı ifade edilen uygulamada ülke genelinde ve Niğde ilinde elde edilen kazanç ne kadardır?
Proje devam etmekte midir?”
GELİR GETİRİCİ AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Badem Eylem Planının 2013-2017 yılları arasında yapıldığını ve söz konusu projenin sona erdiğini belirterek, “Ancak, ağaçlandırma, toprak muhafaza ve gelir getirici tür ağaçlandırmalar kapsamında badem dikimleri devam etmektedir” dedi.
AĞAÇLARDA MEYVE NASIL?
Niğde’de “Badem Eylem Planı” kapsamında fidan dikimi yoluyla ağaçlandırılan sahalarda başarı sağlandığını anlatan Bakan Yumaklı, fidanların yer yer meyve verimine başladığını, ağaçların optimum meyve verim yaşına ulaştığında hedeflenen gelirin sağlanacağını kaydetti.
FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU
2012-2023 yılları arasında 2.253 adet köyde gelir getirici badem ormanı tesis edildiğini açıklayan Bakan Yumaklı, yaklaşık 8,84 milyon adet fidanıntoprakla buluşturulduğunu belirtti.
NİĞDE’DE AĞAÇLANDIRMA YAPILAN KÖYLER
Bakan Yumaklı, “Niğde ilinde, koruması köylülere bırakılan gelir getirici tür ağaçlandırmaları Kızılkapı, Yaylayolu, Hançerli, Altay, Şeyhler, Gökbez, Fesleğen, Kürkçü, Başmakçı, İmrahor, Postallı, îlhan, Yeniköy, Toraman, Koçak, Beyağıl, Himmetli, Bekçili, Elmalı, Gedelli, Çifteköy, Emirler, Hamamlı ve Ünlüyaka köylerinde devam etmektedir” açıklamasında bulundu.
CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım,Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, bademde TÜİK Bitkisel Üretim İstatistikleri ‘ne göre 2019/2020 döneminde Türkiye’nin badem yeterlilik derecesi %78,7 olduğunu ve Türkiye’nin 2020/21 sezonunda badem ithalatı 31.688 ton olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Gürer, “İthalatın ilk sırasında %58 oran ve 18.428 ton ile ABD yer almaktadır. İthalatta ABD’yi; İran %20 oranıyla 6.227 ton, Özbekistan %12 oranıyla 3.870 ton, Avustralya %6 oranıyla 1.982 ton ve İspanya %2 oranı 498 ton ile takip etmektedir. Türkiye’nin aynı dönem itibarıyla badem ithalat değeri 400 milyon dolar olmuştur. İhracaat olanağı da bulunan Badem TÜİK Bitkisel Üretim İstatistikleri ’ne göre 2021 yılında Badem üretimi 178 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Badem ağaçlandırma alanları korunması ve verilen desteklerden olumlu sonuç alınması önemlidir. Proje 5 yıl önce sonuçlandığı için dikilen ağaçlardan beklenen fayda sağlanır duruma erilmesi gerekir. Bu nedenle ağaç dikimi yanında sürecin her yönüyle takibi ve üreticiye desteğin verilmesi bademde kendi kendine yeterliliği sağlama adına önemli mesafe alınmasını gerçekleştirecekti’’ dedi.
(Dahi GEDİK)