Niğde'de perşembe pazarında bulunan  tarihi kilisenin Kale 100. Yıl Halk Kütüphanesi olarak  açılış törenine katılmak üzere Niğde’ye gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı Niğde Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Tabal Gastronomi Evi’ni de ziyaret etti. ‘Tabal’ın yemeklerinin tadı damağımda kaldı” diyen Bakan Yardımcısı Yazgı, “Niğde bir kültür şehri olacak” diye konuştu.
BAŞKAN ÖZDEMİR, BAKAN YARDIMCISI YAZGI’YI TABAL’DA AĞIRLADI
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, 1861 yılında inşa edilen ve yaklaşık 1 asırdan atıl vaziyette bekleyen Eski Rum Kilisesi’nin Niğde Belediyesi tarafından Halk Kütüphanesine dönüştürülmesi dolayısıyla düzenlenen açılış törenine katılmak üzere Niğde’ye gelmişti.
Bakan Yardımcısı Yazgı, beraberinde Niğde Vali Cahit Çelik ile birlikte Niğde Belediyesi’nin Tabal Gastronomi Evini ziyaret etti.
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette konuklara, deneyimli şefler tarafından hazırlanan Niğde’ye has yiyecekler ikram edildi.
Tabal’da hazırlanan yemekleri inceleyen ve Gastronomi Evi’nin tarihi yapısıyla da yakından ilgilenen Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada; ‘’Niğde’yi zaten çok iyi biliyorduk ama böylesine güzel lezzetlerin olduğunu da buradaki şeflerimizden öğrendik” dedi.
MUHTEŞEM LEZZETLER
Tabal Gastronomi Evi’nin Niğde Belediyesi’nin çok güzel hizmetlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, “Niğde’nin bu özel gastronomi lezzetlerini ve kültürünü en işi şekilde göstermesi adına önemli bir yapı. Tadı damağımızda kaldı. Her şeyin lezzeti muhteşemdi. Değerli şeflerimizin ellerine sağlık” şeklinde konuştu. Niğde’nin bir gastronomi şehri, kültür şehri olması noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Niğde Belediyesi ile birlikte projeler yürütmeye devam edeceklerini anlatan Bakan Yardımcısı Yazgı; ‘’Kütüphaneleriyle, müzesiyle, gastronomisiyle Niğde bir kültür şehri zaten. Bu özelliklerini daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.
(İbrahim UGUN)

Vali Çelik vatandaşlarla bayramlaştı Vali Çelik vatandaşlarla bayramlaştı