Mali Müşavirler ve Muhasebeciler de dertli! Mali Müşavirler ve Muhasebeciler de dertli!

Ankara’da geleneksel olarak düzenlenen BOR-DER (Bor Kültür ve Dayanışma Derneği)  Arabaşı etkinliği yapıldı.
Etkinlikte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çankaya Kaymakamı Murat Duru, Ankara Niğde Başkent Vakfı Başkanı Gökhan Buluş, Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Ünsal, Tüm Dernekler Niğde Federasyon Başkanı Mehmet Avşar, Ankara’da ki ilçe ve kasaba dernek başkanları ile Bor ilçesinden çok sayıda Niğdeli bir araya geldi.
Vali Ferit Ünal ve Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Niğde ve Bor için yazılan iki şiir sunumu sonrası BOR-DER Başkanı Ahmet Yücel açılış konuşmasında emeği geçen ve katılanlara teşekkür ederek, Geleneksel Arabaşı etkinliğinde her yıl bir arada olmak istiyoruz dedi. Çankaya Kaymakamı Murat Duru yaptığı konuşmada Niğdeli olarak Niğde etkinliklerinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, etkinlik için emeği geçenlere teşekkür etti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı konuşmada Niğde ilinin kültür, folklor, turizm açısından zenginliğine karşın bu bağlamda hak ettiği değeri edemediğini ifade ederek, derneğin kuruluşundan bugüne kadar emek verenlere teşekkür etti. Etkinliğin güzel bir buluşma olduğunu belirten Ömer Fethi Gürer konuşmasında; ''Niğde'nin her ilçesi, kasabası, köyü dünün izlerini taşır. Zengin bir dünümüz var. Yalnız Bor ilçemizde 30'a yakın el sanatı vardı. Çok değerli ustalarımızla el sanatları gelişmişti. Gün boyu çalışırlar akşam da komşu gezmeleri olurdu. Aile birliğimizin yanında dayanışma da çok önemli idi. Ekmek yapılan evde komşuya ekmek göndermek adetti. Sıra gecelerinde Arabaşı yanında üzüm turşusundan üzün köftesine cevizinden meyvesine sofrada olurdu. Kışlık hayvan kesip kuru etimizi, pastırmamızı, sucuğumuzu çok ev kendi yapardı. Fakir gibi görünüp zengin bir soframız vardı. Komşuluk ilişkimiz ayrı güzeldi. Cenaze evine 7 gün sıcak yemek komşudan gelirdi. Eğlenmesi de üzüntüyü de paylaşmayı bilirdik. Güzel dünümüzün özellik ve güzelliği geleceğe taşınması önemli. Niğde olarak bölgemizin turizmden daha çok pay alması, Kültür ve Tarihi değerleri ile hakkettiği yere ermesini diliyorum'' dedi. 
(Dahi GEDİK)