Genişletilmiş Güvenlik ve Asayiş toplantısı yapıldı Genişletilmiş Güvenlik ve Asayiş toplantısı yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Niğdeli Siyasetçi Erhan Adem, çiğ süt zamları hakkında değerlendirmede bulundu.
Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem," Süt ve süt ürünleri yakında kuyumcu raflarında yer alırsa şaşırmayın diyen Adem ,”Önlem alınmazsa yakında süt ve süt ürünleri kuyumcu dükkanlarında satılmaya başlayacak.
Son bir yıl içerisinde yem ve ilaç fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetleri yüzde 150'nin üzerinde artış gösterdiğini vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, önlem alınmadığı takdirde özellikle önümüzdeki süreçte süt üretiminin önemli oranda düşeceğini ve süt ile süt ürünleri fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşacağın’’ İfade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem açıklamasında; ‘’Süt çiftliklerindeki son 40 günde yaşanan 5 adet zam, yem fiyatlarını %18 oranında arttırarak sektörü adeta sarsmış durumda. "19" proteinli süt yemi, 9 Kasım'da 8.14 TL olan birim fiyatından, 18 Aralık'ta 9.64 TL'ye yükselerek %18.4'lük tırmanışıyla sektörde alarm zillerini çaldırmıştır. Artış, sektördeki üreticilerin karşı karşıya kaldığı maliyet artışlarını dramatik bir şekilde ortaya koymaktadır’’ dedi.
Artan yem maliyetleri, süt üreticileri üzerinde ekonomik olarak ciddi bir baskı oluşturarak sektördeki sürdürülebilirliği tehlikeye atmakta diyen Erhan Adem; ‘’Sektör temsilcileri, sürekli artan maliyetlerin, üreticilerin kar marjlarını sıkıştırdığını, üretimdeki maliyetlerin hızlı artışının, tüketiciye yansıyan pahalılığın ana nedeni olduğunu vurguladı. Bu maliyet artışları, süt üreticilerini ve sektörü ekonomik olarak sıkıştırıp, sürdürülebilirliği tehlikeye atmaktadır. Artan yem maliyetleri, sektördeki oyuncuların kar marjlarını erozyona uğratmakta ve gelecekteki faaliyetleri riske sokmaktadır” İfadelerine yer verdi. Son alınan kararla birlikte çiğ süt fiyatlarına bir kez daha zam yapılması, süt endüstrisindeki maliyetlerin artışının altını çiziyor diyen CHP’li Adem; ‘’Bu durum, 5 litrelik sütün fiyatının 120 TL'ye kadar çıkmasına sebep olurken, tüketiciler arasında süt ve süt ürünlerine gelecek olası zamların endişesi giderek artıyor. Bu gelişmeler, süt ürünleri piyasasının gelecekteki seyrine yönelik belirsizlikleri de beraberinde getiriyor’’ dedi.
(Dahi GEDİK)