Gürer: BAĞ-KUR’lulara verilen söz tutulsun Gürer: BAĞ-KUR’lulara verilen söz tutulsun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Niğdeli Erhan Adem, Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla; 11 ilde 1 milyon metrekareden fazla orman alanın bir gece ansızın orman vasfının kaldırılması ile ülkenin ormanlarını yağma ve talana açarak yeni rant kaynağı oluşturması amaçlanıyor diyerek hükümeti eleştirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete ’de yayımlanan kararıyla; 11 ilde 1 milyon metrekareden fazla orman alanın bir gece ansızın orman vasfının kaldırılması ile ülkenin ormanlarını yağma ve talana açarak yeni rant kaynağı yaratılmasını amaçlanıyor. Orman talanı durmak bilmiyor. Bu karar doğru değil, şiddetle karşı çıkacağız’’ dedi.
BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Âdem açıklamasında, “Erdoğan’ın kararıyla İstanbul, Antalya, İzmir, Balıkesir, Kütahya, Manisa, Muğla, Mersin, Sivas, Trabzon ve Yozgat'ta bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarılıyor. Bu alanların bazıların, orman yangınları sonrasında yok olan yerler olduğunu biliyoruz. Minareyi çalan kılıfına uydurur misali; ‘orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından az olmamak üzere, devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğü'ne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacağı’ iddia ediliyor. Bu konuda AKP iktidarının sabıkası ortada. iktidarları döneminde yapılan değişikliklerin tamamı, orman alanlarının amaç dışı kullanımı ve orman varlığının yandaşa peşkeş çekilmesine yöneliktir. Yönetmelikle ormanlar; deyim yerindeyse beton lobisin arka bahçesine dönüştürülmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz”diye konuştu.
ERHAN ADEM: AĞAÇLAR KESİLİYOR
AKP iktidarı çok geniş bir orman alanını daha orman vasfını silerek koruma statüsünü ortadan kaldırmak istiyor diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Âdem,”Yeraltı suları tükeniyor, su kaynakları hızla azalıyor. Ağaçlar kesiliyor. Ülkeyi neredeyse çeyrek asırdır yöneten AKP iktidarı göz önündeki bu felakete karşı tek bir önlem dahi almıyor. Önlem almayı bırakın! Ormanlık alanları imara açarak engel oluyor. Türkiye‘de her kesimin bu konuya büyük bir duyarlılıkla yaklaşması gerekiyor” dedi.
(Dahi GEDİK