Gürer: Kurbanlık bakan var, ama alan sınırlı Gürer: Kurbanlık bakan var, ama alan sınırlı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı iken Parti Meclisine girerek Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Erhan Adem yaptığı yazılı açıklama ile Deprem Bölgelerindeki Çiftçilerin Sulama Hizmet Bedelinde %50 Devlet Desteği Uygulamasının mağduriyet yarattığını söyledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem yazılı basın açıklamasında; ‘Cumhurbaşkanı kararıyla Nisan 2023'te yürürlüğe giren tarımsal sulama amaçlı su kullanım hizmet bedelinde %50 devlet desteği uygulaması, deprem bölgelerinde çiftçiler için sorun olmaya devam ediyor. Özellikle Hatay ilinde yaşanan uygulama sorunu, çiftçilerin mağduriyetine yol açıyor dedi.
Cumhurbaşkanı kararına göre, destekten yararlanacak çiftçilere 2023 yılına ait ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydı zorunluluğu getiriliyor ve deprem nedeniyle 2023 kaydı alınması neredeyse imkânsız hale geliyor. Bu durum, çiftçilerin destekten faydalanmasını engelliyor dedi.
Bu uygulama, deprem mağduru çiftçilerin haklarını gasp etmektedir. Kararda herhangi bir yıl kısıtlaması olmamasına rağmen, bu haksız uygulamadan vazgeçilmeli ve deprem mağduru tüm çiftçilere sulama hizmet bedelindeki indirim hakkı tanınmalıdır.
Hükümet yetkililerinin, çiftçilerin hak ettikleri desteği alabilmeleri için acilen bu konuya müdahale etmesi gerekmektedir’’ dedi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber