Günümüzde ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden çalışanlar için önemli bir gelişme yaşandı. Sosyal güvenlik sisteminde yapılan kapsamlı düzenlemelerle, sağlık sorunları nedeniyle iş hayatını sürdüremeyecek durumdaki bireylerin korunması amaçlanıyor. Son yıllarda gerçekleştirilen güncellemelerle malulen emeklilik şartları genişletilerek, bu kategorideki bireylerin sosyal güvenliklerinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, 18 farklı hastalıktan en az birini geçirenlerin erken emeklilik hakkı elde ettiği duyuruldu.
Yapılan güncellemelerle erken emeklilik imkânından yararlanabilecek hastalıkların listesi genişletildi. Bu hastalıklar arasında epilepsi, Parkinson Hastalığı, beyin tümörleri, behçet hastalığı, organ nakli (kemik iliği hariç), AIDS, tüberküloz, siroz, zeka geriliği, şizofreni, bipolar bozukluk, multipl skleroz (MS), serebral palsi, felç, uzuv kayıpları, demans, görme kaybı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları yer alıyor.
Malulen emeklilikten yararlanabilmek için bireylerin bazı temel şartları karşılamaları gerekiyor. Bu şartlar arasında en az 10 yıl sigortalı çalışma geçmişi ve en az 1800 gün prim ödemiş olmak bulunuyor. Ayrıca, sağlık durumunun resmi sağlık raporlarıyla belgelenmesi ve sigortalı işe başladıktan sonra en az %60 oranında iş gücü kaybı yaşandığının ispatlanması gerekiyor.
Bu güncellemelerle, sosyal güvenlik sistemi, sağlık sorunları nedeniyle çalışma hayatına devam edemeyen bireyler için güçlü bir destek sistemi oluşturmayı amaçlıyor. Böylece, bu bireylerin hayatlarındaki zorluklar azaltılmış ve sosyal güvenceleri güçlendirilmiş oluyor.
(Haber Merkezi)

Doğru kitapları okumak depresyon ve anksiyeteyi iyileştiriyor Doğru kitapları okumak depresyon ve anksiyeteyi iyileştiriyor