Niğde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) 112 ile AFAD ekiplerinden oluşan 50 personel 3 gün süren eğitim kampı gerçekleştirdi.
Niğde Gebere mesire alanında gerçekleştirilen eğitim kampında, uygulanan tatbikatlarla arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin bilgi ve tecrübeleri güçlendirildi.
Sahra hastanesi kurulumundan doğada yaşama, arama kurtarmadan kaya tırmanışına kadar çeşitli senaryolarla hazırlanan etapları tamamlayan ekibe, olası kazalarda kullanılacak malzemelerin tanıtımı da yapıldı.
Eğitim kampı çerçevesinde uçurumdan düşen yaralıya emniyetle ulaşılarak medikal kurtarmanın gerçekleştirilmesini konu alan tatbikatı başarıyla tamamlayan ekibi Niğde Valisi Cahit Çelik ziyaret etti. Kampla ilgili sorumlulardan bilgi alan ve çalışmalarında başarılar dileyen Vali Çelik, ekibin dar alanda sedye ile kazazedeyi kurtarma istasyonundan iniş gerçekleştirdi.
Eğitim kampı ile ilgili bilgi veren UMKE Niğde Sorumlusu Alpay Ayan; ‘’50 kişi katıldığımız eğitim kampında ilk gün çadır ve sahra hastanesi kurulumu ile arama kurtarmada kullanılacak malzemelerin tanıtımını yaptık. İkinci gün ise oluşturulan istasyonda dar alanda inişle sedye ile kazazedeyi tahliye yöntemini uyguladık. Her gün kondisyon yürüyüşleri gerçekleştirdik’’ dedi.
(İHA)


Gürer: 19 Mayıs Yeniden Doğuştur Gürer: 19 Mayıs Yeniden Doğuştur