Niğde Valisi Cahit Çelik 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 109’ncu yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Vali Cahit Çelik mesajında, “18 Mart Çanakkale zaferi, tarihte eşine az rastlanır kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurutuluş Savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir. Yüce Türk Milleti, hiçbir toplumun boyunduruğu altına girmeyeceğini, hürriyet ve bağımsızlık uğruna gözünü dahi kırpmadan canını vereceğini ‘Çanakkale geçilmez' diyerek, tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Millî mücadelemizin ilk ateşinin yakıldığı Çanakkale Zaferi, paylaşılmak ve tarihten silinmek istenen vatanımızın ve milletimizin yeniden dirilişinin ve milli şahlanışının başlangıç noktasıdır. Çanakkale Destanı; tarihte eşi ve benzeri bulunmayan bir mücadele ile vatanını ve milletini korumak uğruna “Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi” inancıyla eşsiz mücadele veren Yüce Türk Milleti, cesaretini, azmini ve kahramanlığını ortaya koymuştur. Yine Çanakkale Destanı, Büyük Türk Milletinin, vatan, bayrak, istiklal ve hürriyet uğruna neler yapabileceğinin en güzel örneği olmuştur. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve şanlı bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi Millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere devretmektir. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal topraklar; vatan, bayrak ve millet sevgisiyle şehadet ve gazilik mertebesine yükselen; ismi bilinen, bilinmeyen tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız yegâne varlığımızdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109’ncu yıl dönümünde  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Hayatta olan gazilerimizin de ömrüne bereket diliyorum’’ dedi.
(Dahi GEDİK)