24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramımız Kutlu Olsun 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramımız Kutlu Olsun

Niğde Valisi Cahit Çelik; izciler ve kuş fotoğrafçıları bünyesinde çok farklı kuş türünü barındıran Akkaya Barajı'nda gözlem gerçekleştirdi.
Vali Çelik, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Gençlik ve Spor İl Müdürü İlker Ötgünlü, çocuk izciler ve fotoğrafçılar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi merkez yerleşkesi yakınındaki Akkaya Barajı'nda kuşları gözlemledi. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve yaban hayatı uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karataş kuşlarla ilgili bilgi verirken Vali Çelik yaptığı açıklamada da Akkaya Barajı'nda Türkiye'de tespit edilen 500 kuş türünden 225'inin yaşadığını söyledi. Göçmen kuşların önemli durak noktalarından birisi olan Akkaya Barajı'nda, Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde yer alan elmabaş ördek, dik kuyruk gibi türlerin de bulunduğunu belirten Vali Çelik, Niğde’nin doğal güzelliklerine dikkati çekti.
Çelik, "Türkiye'de tespit edilen kuş türü sayısı içerisinde neredeyse yarısı sadece bu küçük alanda yaşıyor. Diğer taraftan Aladağlar'da yine endemik tür ur kekliği de yaşıyor. Bu sabah 25 izci çocuğumuzla alanı ziyaret ettik. Çocuklarımızla hem gözlem yaptık hem de kuşların güzel sesini dinledik. Burada olduğumuz sürede özellikle çocuklarımızı doğayla bütünleştirmek anlamında ciddi faaliyetlerde bulunacağım. Bu çerçevede de Emli Vadisi'nde çocuklarımızın sürekli kullanacağı bir kamp merkezi yapmak istiyorum. Nasip olursa bu sene oradaki kamp merkezini bitireceğiz. İlkokul, ortaokul ve lisedeki çocuklarımızı farklı dönemlerde oraya götürüp doğayla bütünleştirmek istiyoruz. Çocuklarımız hiç olmazsa ders çalışma stresinin dışında doğayla bütünleşsin, doğayı tanısın, hayvanları tanısın, aynı zamanda memleketimizin potansiyelini de tanısın istiyorum" diye konuştu.
(İHA)

A W183514 03

A W183514 01

Editör: Niğde Haber