Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından meyve üreticilerine karaleke ve elma iç kurdu hastalığına karşı ilaçlama yapmaları konusunda uyarıda bulunuldu.
Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 8-9 Haziran 2024 tarihinde il genelinde yağış sebebiyle meyve ağaçlarında karaleke ve elma iç kurdu hastalığı oluştuğu duyuruldu.
Son 10 gün içerisinde ilaçlama yapmayan üreticilerin mutlaka ruhsatlı ilaçlardan birisiyle ilaçlama yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada;”İlaçlama ile beraber ‘Elma İç kurdu 1. Nesil 2.İlaçlama’sı yapılmalıdır. İlaçlamada yaprak biti ve örümcek kontrolü de yapılmalıdır. İlaçlama yaptıktan sonra 3-4 saat içerisinde yağış olursa ilaçlama tekrarlanmalıdır. İlaç seçimi yaparken yağışların birkaç gün süre daha devam edeceği düşünülerek sistemik etkili ilaçlar tercih edilmelidir.
İlaçlamalarda ruhsatlı ilaçlar kullanılmalı, doz ve son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye kesinlikle uyulmalıdır. Külleme sıkıntısı olan bahçelerde küllemeyi de kontrol eden karaleke ilaçları tercih edilmelidir” denildi.
(Dahi GEDİK)

TZOB: “Çiftçilerimizin bir yıllık emeği bir kıvılcımla kül olmasın” TZOB: “Çiftçilerimizin bir yıllık emeği bir kıvılcımla kül olmasın”

Editör: Niğde Haber