Niğde’deki köpek saldırısına karşı tepkiler büyüyor! Niğde’deki köpek saldırısına karşı tepkiler büyüyor!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ)Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ahiler Kalkınma Ajansı ile Bor İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen proje ile NÖHÜ’de arıcılık eğitimi alan 10 üreticiye 50 damızlık ana arı dağıtıldı.
TÜRKİYE'DE BİR YIL İÇİNDE 9 MİLYON ANA ARI İHTİYACI VAR
Damızlık ‘Ana arı’ dağıtım töreninde konuşan Niğde Valisi Cahit Çelik; ‘’Niğde’de 385 kişi arıcılık yapıyor. Bu potansiyelimizi daha da iyi noktalara getirmemiz gerekiyor. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bu potansiyelin iyi noktalara gelmesinde her zaman katkı veriyor. Bundan sonraki süreçte ana arı üretiminde Niğde hem ilimize hem de civar illere hizmet verebilecek düzeye gelir. Birey için anne ne kadar önemliyse kovan için de ana arı o kadar önemli. Türkiye'de bir yıl içinde 9 milyon ana arı ihtiyacı var. İlimizde de 23 binin üzerinde ana arı ihtiyacı var. Üreticilerimizin daha iyi ve kaliteli bal üretmeleri için ana arıları üretip, arıcılarımıza dağıtmamız gerekiyor. Biz de İl Özel İdare, KOP, Ahiler Kalkınma Ajansı olarak arıcılarımıza ana arı üretimi konusunda destek vereceğiz" dedi.
REKTÖR USLU: FAALİYETLERİMİZİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni ana arı üretim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini aktardı. Rektör Uslu, "Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bundan sonraki süreçte faaliyetlerimizi artırarak devam edeceğiz. Bu merkezimizi ana arı üretim merkezi haline getirmek istiyoruz. Çünkü şu an Niğde'de ana arı üretecek yetkili bir firma veya kurum yok. 10 arıcımıza 50 ana arımızı dağıtacağız" İfadelerine yer verdi.
ARICILIK EĞİTİMLERİNİN DE DEVAM EDECEK
Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, yaptığı konuşmada ana arının arıcılık faaliyetindeki önemine değindi. Merkezin ana arı üretimi konusunda önemli bir kaynak olduğunu söyleyen Şekeroğlu, arıcılık eğitimlerinin de devam edecek dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 10 arı üreticisine 50 damızlık ana arı dağıtımı gerçekleştirildi.
(Dahi GEDİK)

Üreticilere Damızlık ‘Ana Arı’ Dağıtıldı 2

Üreticilere Damızlık ‘Ana Arı’ Dağıtıldı 3

Editör: Niğde Haber