Okullarda tuz ve şeker kullanımı konusunda eğitimler verilecek Okullarda tuz ve şeker kullanımı konusunda eğitimler verilecek

Türk Ocakları Niğde Şubesi Yılmaz Uzun salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Nevruz bayramı Türk dünyasından gelen Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencilerinin şiir, şarkı, dombra, dans, Hacivat ve Karagöz gösterileri ve çeşitli yarışmalarla dolu dolu kutlandı.
Türk Ocakları Niğde Başkanlığı kutlama ile ilgili açıklamasında; ‘’Nevruz baharın gelişi, dostlukların pekişmesi, bereket, doğanın doğuşu demek. Bunun göstergesi olarak Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türk dünyasından gelen gençlerin kucaklaşması oldu. Yeni mekanında sıcak ve samimi bir kutlamayla baharın gelişi nevruz adına yakışır bir şekilde kutlandı. Türk Ocakları Niğde Şubesinin her yıl düzenlediği Nevruz kutlamasının daha nicelerinin hep birlikte coşkuyla kutlandığı güzel günlerin yaşanması dileğiyle’’ ifadelerini kullandı.
OCAKBAŞI SOHBETİ VE TİYATRO ETKİNLİĞİ
Nevruz kutlamasından sonra gerçekleştirilen, Sanat Tarihçisi ve Tiyatro Emekçisi Burak Paklacı'nın tek kişilik kısa bir tiyatro gösterisinden sonra  "Eyer üstünden sahnelere: Cumhuriyet ve Tiyatro" isimli sunumuyla gerçekleşti.
Antik Grek medeniyetinde 22-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen Dyonisos şenlikleriyle ilk örnekleri ortaya çıkan tiyatro sanatının tarihçesinden, bahseden Paklacı, Osmanlı'nın son döneminde Türkiye'deki tiyatro çalışmalarını ve cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün tiyatroya ne kadar çok önem verdiğinden bahsetti. Muhsin Ertuğrul'un Türk tiyatrosuna kazandırdıklarını ve Türk toplumunun tiyatro sanatına alışma sürecinde yaşanan olaylardan anektodlar paylaşan Burak Paklacı günümüzde tiyatro emekçileri ve Türk Ocakları gibi dernekler sayesinde tiyatro sanatının beslenip büyüyeceğini ve halkın da buna çok fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Gösterinin sonunda teşekkür plaketi takdim eden şube başkanı Turgay Düğen Burak Paklacı'nın Niğde için bir şans olduğunu ve onun arkadaşlarının emekleri sayesinde Niğde'de tiyatro ve sanata dair umudun tükenmeyeceğini belirtti. Burak Paklacı ise bu özel günün şerefine Türk Ocakları Niğde şubesine, Cumhuriyetimizin 10. Yılı münasebetiyle 1933 yılında Kazım Namı tarafından kaleme alınan, sahnelenen ve aynı yıl Hakimiyeti Milliye matbaasında basılan "Uyanış" isimli 3 perdelik Milli Piyes'in ilk baskısını hediye etmesiyle son buldu.
(Dahi GEDİK)