Engelli ve eski hükümlere hibe desteği verilecek Engelli ve eski hükümlere hibe desteği verilecek

Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Göydün köyü, her yıl olduğu gibi bu yıl da misafirlerini kabul etti. Köye gelen leylekler yuvalarında ve arazide görüldü.
Sivas’ın Hafik İlçesine bağlı Göydün köyü, baharın müjdeleyicisi olarak bilinen leyleklerine kavuştu. Her yıl birçok leyleğin geldiği Göydün köyü ‘Leylekli köy’ olarak anılmaya başlandı. Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle leylekler erkenden köye gelmeye başladfı. Her yıl Nisan ayı içerisinde gelen leylekler, bu yıl Mart ayı içerisinde geldi. Köy sakini olarak anılan kimi leylekler yuvalarında görülürken kimileri ise arazide objektiflere yansıdı.
Leyleklerin gelişinin kendilerini mutlu ettiğini belirten köy sakini Cemal Akalan; ''Burası sulak bir arazi olduğu için kuş türleri çok geliyor. Leylekler de her sene bahar aylarında geliyor. Bu yıl kış biraz hafif geçtiği için bahar erken geldiğinden leylekler de o yüzden erken geldi. Yıllık 30-40 arası leylek geliyor. Şu anda 8-10 civarı leylek var. Yeni yeni gelmeye başladılar” dedi.
Göydün köyüne gelen traktör tamircisi Halil Düzardıç yaptığı açıklamada; ''Şu an Hafik’e bağlı Göydün köyündeyiz. Ben 27 senedir sanayideyim. Servis olduğumuz için köy köy gezeriz. Buraya her sene 20-30 sefer gelirim. Bu leylekler her sene buraya gelir. Yerlerini buraya belirlemişler bu arkadaşlar. Sanırım arazi şartlarından dolayı burayı benimsemişler. Göydün köyü leylekli köy oldu” ifadelerine yer verdi.
(İHA)

L 5

 

L 7