Son dönemde sigaraya peş peşe zam gelse de asıl zammın temmuzda gelmesi bekleniyor. En ucuz sigaranın 66 TL olması bekleniyor.
Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat artışlarını doğrudan etkilerken, 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı. Uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerine çıkacağını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansıyacağını öngörüyor. 
Mevcut durumda sigara üzerinden alınan vergi, paket başına 1,4249 TL seviyesine denk gelirken, bu da 20 bir pakette toplam 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL'ye yükselecek. Ayrıca mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL'ye ulaşacak.
Bu hesaplamalar doğrultusunda sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalması beklenmiyor. Hâlihazırda piyasadaki en ucuz sigara 56 TL olduğundan, 10 TL'lik bir vergi artışı ile fiyatın 66 TL'ye çıkması öngörülüyor.
(Haber Merkezi)

NESOB Başkanı Yeşil, esnafın sorunlarını anlattı NESOB Başkanı Yeşil, esnafın sorunlarını anlattı

Editör: Niğde Haber