Yurt genelinde yerel seçimler için oy verme işlemi sona erdi, oy sayım işlemine geçildi. Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için bugün sandık başına gitti.
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 207 bin sandıkta oy kullandı. 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapıldı.
YSK BAŞKANI YENER'DEN AÇIKLAMA
YSK Başkanı Ahmet Yener, "Saat 16.00 itibarıyla 32 ilimizde oy verme işlemi tamamlanmış ve oy sayım işlemleri başlamıştır. Saat 17.00 itibarıyla da kalan diğer ilimizdeki oy verme işlemleri tamamlanacaktır. Saat 17.00'de tüm oy sayım işlemlerle ilgili olarak genel bir bilgi vereceğiz. Daha sonra kurulumuz toplantıya geçip, yayın yasaklarının hangi saatte kaldıracağımıza ilişkin tartışıp bir karar vereceğiz. Siz değerli basın mensuplarımızdan Yüksek Seçim Kurulu, saat 21.00'de ilan edilen yayın yasakları ile ilgili olarak yasağı kaldırdığı saati ilan etmeden seçim sonuçları ile ilgili olarak açıklamada bulunmamanızı rica ediyoruz. Demokrasi şenliğinin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.
(Haber Merkezi)