Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde sanayilik, yemeklik ve hastalıklara dayanıklı, yerli ve milli çeşitlerin geliştirilmesi için Gerçek Patates Tohumu (GPT) ekimleri başladı.
Her yıl yaklaşık 20 bin adet saksıya ekilen tohumlar enstitü çalışanları tarafından özenle ekildi. GPT ekimlerinin birçok alanda kullanılması öngörülüyor.
ENSTİTÜ 10 ADET YERLİ VE MİLLİ PATATES ÇEŞİDİ KAZANDIRDI
1938 yılında Elma Fidanlığı olarak kurulan enstitü, 1987 yılında Patates Üretme İstasyonu, 1996 yılında da şimdiki ismini alarak Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne evrildi. Uzun yıllardır patates üzerine ARGE çalışmaları yürüten enstitü, ıslah çalışmalarıyla ülke tarımına 10 adet yerli ve milli patates çeşidini kazandırdı.
2024 YILINDA BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
2005 yılından bu yana elde edilen; Onaran 2015, Fatih, Nahita, Ünlenen, Nam, Çağlı, Leventbey, Muratbey, Niğşah ve Saruhan isimli yerli milli patates tohumlarının satış hakları da devredildi. Özel sektör temsilcileri yerli ve milli patates çeşitlerini üreticilere sunmaya başladı. 2024 yılı itibariyle de ilk kez sanayilik patates çeşidinin tescillenmesi için bir tohum çeşidine daha başvuru yapıldı.
(Dahi GEDİK)

Niğde Ankara otoyol ücreti zamlandı Niğde Ankara otoyol ücreti zamlandı

Patates Araştırma Enstitüsünde Gpt Ekimi Başladı 2

Patates Araştırma Enstitüsünde Gpt Ekimi Başladı 3