KÖYDES değerlendirme toplantısı yapıldı KÖYDES değerlendirme toplantısı yapıldı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından 5-9 Haziran Türkiye Çevre Haftası Etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlendi.
Etkinlik çerçevesinde atık toplardan lavanta saksısı, kompost atölyesi, plastik kapaklardan Üniversitemizin logosu yapıldı. Etkinlik sonunda Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci ile Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Kemal Sülük, katılımcılarla sürdürülebilir çevre temalı sohbetler gerçekleştirirken, ayrıca katılımcılara çay ve atıştırmalıklar da ikram edildi.
“AMACIMIZ SIFIR ATIKTA ÖNCÜ ÜNİVERSİTEMİZİ DÜNYADA DAHA TANINIR HALE GETİRMEK”
Etkinlikte konuşan, NÖHÜ Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci, sürdürülebilir çevre ve kampüs uygulamalarımızın sıfır atıkta öncü Üniversiteyi dünyada daha tanınır hale getirmek olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasında Atık Yönetimi Koordinatörlüğü ile Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin faaliyetlerine vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkürlerini sunan Deveci, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Bugün de öğrencilerimizde depozito iade sistemine adaptasyon ve atık oluşumunu azaltmak için kupa dağıtımı ve ikramlar, atık toplardan saksı ve kapaklardan üniversite amblemi ile atkl azaltımı konusunda öncü çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sabah yaklaşık 70 öğrenciyle kompost atölyesi ile küçükten büyüğe eğitim anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz.”
“İLK 100’Ü HAK EDEN BİR ÜNİVERSİTEYİZ”
Programda konuşma yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmaları ve sıfır atık uygulamalarıyla dünyada bu alanda ilk 100’ü hak eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirtti.
Üniversitenin Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında Türkiye’deki 11 pilot Üniversite arasında yer alan ve bu çerçevede önemli uygulamalar hayata geçirerek “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Rektörümüz, konuşmasında NÖHÜ’nün Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü aldığını da hatırlattı. Rektör Uslu ayrıca “Greenmetric’te bu yıl 357’nci sırada yer almayı başararak tüm dünyada ilk 500 üniversite arasındaki yerini koruyan Üniversitenin hak ettiği ilk 100 sıralamasına gireceğinden hiç şüphem yok.” dedi.
Rektör Uslu son olarak “Ayrıca başta Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci Hocamız olmak üzere, bu güzel organizasyonun tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Çevre Hafta’nızı kutlayarak iyi eğlenceler diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Üniversite kampüsündeki açık yeşil alanda gerçekleştirilen etkinliğe NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Harun Dikici, Niğde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Necmettin Şeker ile Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.
(Dahi GEDİK)

Whatsapp Image 2024 06 08 At 12.02.20

Editör: Niğde Haber