Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023 yılı ikinci dönem kapsamında 208 Türk üniversitesi arasında 4’üncü sırada yer aldı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında 2021 yılı ikinci dönemde 113. sırada yer alan NÖHÜ, 2023 yılı ikinci dönem sonuçlarına göre bu sıradan tam 109 üniversiteyi geride bırakarak Türkiye’deki 208 yükseköğretim kurumu arasında 4’üncü oldu.
BAŞVURU SAYISINA GÖRE DESTEK HAKKI ELDE ETME ORANI YÜZDE 46
NÖHÜ ön lisans ve lisans bölüm ve programlarından aktif öğrenciler ile proje danışmanı akademik personeli tarafından programın 2023 yılı ikinci dönem çağrısına toplam 552 adet araştırma projesiyle başvuru yapıldı. 256 öğrenci araştırma projesi TÜBİTAK 2209-A kapsamında destek almaya hak kazanırken, böylece desteklenen proje oranı yüzde 46 oldu.
REKTÖR USLU’DAN ÖĞRENCİLER VE PROJE DANIŞMANI AKADEMİSYENLERE TEBRİK
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, araştırma projeleriyle TÜBİTAK 2209-A kapsamında destek almaya hak kazanan öğrencileri ve danışman öğretim elemanlarını tebrik etti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin araştırma odaklı bir üniversite anlayışını esas aldığına vurgu yapan Rektör Uslu, “Bu kapsamda Üniversitemizdeki ön lisans, lisans ve lisansüstü tüm eğitim düzeylerinde bilimsel araştırma kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu başarı da, söz konusu çalışmalarımızın meyvesidir.” dedi.
Rektör Uslu, Üniversitenin TÜBİTAK 2209-A programı kapsamında aldığı destek sayısıyla tüm Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında imza atmış olduğu bu başarının gurur verici olduğunu belirtirken, ayrıca ilerleyen dönemlerde hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin bilimsel araştırma ve geliştirme projelerine dış kaynaklı desteklerin daha da artacağını ifade etti.
12 FAKÜLTE VE 6 MESLEK YÜKSEKOKULUNA TÜBİTAK 2209-A PROJE DESTEĞİ
TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023 yılı ikinci dönem sonuçlarına göre 12 fakülteden ve 6 meslek yüksekokulundan toplam 256 proje destek almaya hak kazandı. 46 öğrenci araştırma projesiyle Üniversiteden en fazla sayıda destek alacak akademik birim İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olurken, Fen-Edebiyat Fakültesi 41 projeyle Üniversite birimleri arasında ikinci oldu. Öte yandan Üniversite Mühendislik Fakültesi ise bu birimleri 25 adet öğrenci araştırma projesiyle takip etti.
Program kapsamında, kayıtlı öğrencileri ile proje danışmanı öğretim elemanlarının destek alacağı diğer birimler ve proje sayıları şunlar: Bor Sağlık Bilimleri Fakültesi (14), Eğitim Fakültesi (10), Güzel Sanatlar Fakültesi (6), İletişim Fakültesi (22), İslami İlimler Fakültesi (3), Mimarlık Fakültesi (7), Spor Bilimleri Fakültesi (22), Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi (5), Zübeyde Hanım Sağlık Bilimleri Fakültesi (3), Bor Halil-Zöhre Ataman Meslek Yüksekokulu (2), Bor Meslek Yüksekokulu (14), Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (13), Niğde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (6), Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (15) ve Ulukışla Meslek Yüksekokulu (2)
(Dahi GEDİK)