Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; ‘9 Ağustos Dünya Kitapseverler Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, kentin dört bir yanını kütüphanelerle donatmak için başlattıkları çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini söyledi.
Kayabaşı Kütüphanesini mart ayında hizmete sunduklarını, Niğde Belediye binası önündeki Merkez Kütüphane inşaatının ise büyük oranda tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Özdemir, kısa süre içinde toplamda 5 kütüphaneyi Niğde’ye kazandıracaklarının müjdesini verdi.
NİĞDE’Yİ BÜYÜK BİR KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Niğde’yi büyük bir kütüphaneye dönüştürmeyi amaçladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Özdemir, çocuklara ve gençlere kitap sevgisini aşılamak, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmelerine katkı sağlamak amacıyla, kentin farklı noktalarına yeni nesil kütüphaneler kazandırmak için çalışma başlattıklarını anlattı. 
ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
Geçtiğimiz yıl KOP Bölge İdaresi Başkanlığı ile birlikte Özbelde bölgesinde  Kızılelma Parkı’na “Çocuk Kütüphanesi” kazandırdıklarını söyleyen Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, mart ayında, Kayabaşı Mahallesi’nde Niğde Belediyesi ek hizmet binasının giriş katında yeni nesil bir kütüphaneyi hizmete sunduklarını hatırlattı.
MERKEZ KÜTÜPHANESİ
Niğde Belediye binasının önünde temelini attıkları “Merkez Kütüphane” inşaatının hızla devam ettiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Emrah Özdemir, kentin göbeğinde 24 saat hizmet verecek olan bu kütüphanenin Gençlik Merkezi şeklinde gençlere ve kitapseverlere hizmet sunacağını, burada gençlere yiyecek ve içecek ikram edileceğini kaydetti.
TARİHİ KİLİSE KÜTÜPHANE OLACAK
Perşembe Pazarının içindeki 162 yıl önce inşa edilen tarihi Rum Kilisesi’ni de kütüphaneye dönüştürmek için başlattıkları çalışmalarda belirli bir aşamaya geldiklerini açıklayan Başkan Özdemir, Hüdavent Hatun Parkındaki eski düğün salonunu da ‘Çocuk ve Bebek Kütüphanesi” olarak hizmete sunmak için çalışma başlattıklarını vurguladı.
GENÇLİK MERKEZİ VE KADIN YAŞAM ALANI
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İlhanlı Mahallesi’ne de bir kütüphane açarak Gençlik Merkezi ve Kadın Yaşam Alanı olarak hizmet vermesini sağlayacaklarını da ifade etti.
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “9 Ağustos Dünya Kitapseverler Gününü” de kutladığı mesajında, kitapların; eğitim hayatımızın en önemli unsurları arasında yer aldığını belirterek, “Kitaplar aynı zamanda, bilimin ve sanatın temel taşlarını oluşturur. Kitaplar, insanların dünyaya farklı bir pencereden bakmalarını sağlar. Bu yüzden, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve vatandaşlarımızın kültürel birikimlerini artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 9 Ağustos Dünya Kitapseverler Günü'nde, Niğde'yi büyük bir kütüphaneye dönüştürdüğümüzü gururla söyleyebilirim Çocuklarımıza ve gençlerimize kitap sevgisini aşılamak için şehrin dört bir yanını kütüphanelerle donatıyoruz. Onları kötü alışkanlıklardan kurtarmak, boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmek için yeni nesil kütüphaneler yapıyoruz.” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)

Niğde yeni nesik kütüphane 5
Niğde yeni nesik kütüphane 4
Niğde yeni nesik kütüphane 2