Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) ziyaret eden Niğdeli depremzedeler CHP Grup Başkanvekili Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Niğdeli Erhan Adem ile basın açıklaması yaptı.
Niğdeli Depremzedeler Mecliste Konuştu 4
BAŞARIR: BU VATANDAŞLARIMIZ NİYE BURAYA GELDİ
CHP Grup Başkanvekili Başarır konuşmasında; ‘’130 milletvekili ile Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi deprem bölgesinde olacağız, Deprem bu illerimiz dışında başka illere de büyük hasarlar verdi. Bunlardan biri de Niğde idi. Niğde'de 28 tane ağır hasar alan binalar vardı. Belediye ve iktidar söz vermişti, 28 tane binayı yapacaktı. Niye bu vatandaşlarımız buraya geldi. 28 tane binayı bile yapmaktan aciz insanları sokakta bırakan iktidar var” İfadelerine yer verdi.
Niğdeli Depremzedeler Mecliste Konuştu 1
ADEM: ORADA SÖZLER VERİLDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem ise açıklamasında; Evet büyük iller depremi ağır yaşadı. Niğde de de depremi şiddetli şekilde hisseden iki mahalle oldu. Çayır mahallesi ve Şahinali Mahallesi, bu mahalleler afet kapsamına alındı. 28 bina bağımsız 300 bölüm daire ve işyeri olmak üzere ağır hasarlı ilan edildi ve orada sözler verildi. İşyerlerinin ve evlerinin yapılacağı, kira yardımı yapılacağı şeklinde ancak, buradaki vatandaşlarımız kiraya yardımı alamadılar, hala içlerinde yıkılan evlerinin kredisini ödeyen var. Hem kira ödeyip, hem ailesini geçindirip hem de işsiz olanlar var. Biz merkezi hükümetten Niğde Belediyesinin verdiği sözleri tutmasını istiyoruz" dedi.
Niğdeli Depremzedeler Mecliste Konuştu 2
ANGI: NİĞDELİ DEPREMZEDELERLE DE BARIŞ SAĞLAMAYA GELSİNLER
Niğdeli depremzede Belgin Angı ise Niğde'de kira yardımı dışında yapılması gerekenlerin yapılmadığını belirterek, "Bir yılda bir çivi bile çakılmadı. Belediye Başkanıyla görüşme talep ediyoruz bizimle görüşmüyorlar. Ben Sayın Cumhurbaşkanına rica ediyorum; Niğdeli depremzedeleri görsün, küslerle barış sağlayacağım diye açıklama yapıyor. Niğdeli depremzedelerle de barış sağlamaya gelsinler. Biz zor durumdayız. Bizi insan yerine koymuyorlar, her hangi bir siyasi parti gütmüyoruz. Bütün partilere duyuruda bulunuyoruz. Ak Parti milletvekiline de MHP milletvekiline de yaptığımız her toplantıda duyuruda bulunuyoruz, kesinlikle bizimle irtibata geçmediler, görüşmüyorlar insan yerine koymadılar. Emniyete verdikleri dilekçelere bir cevap alamadıklarını ve Adalet ve İçişleri bakanına bu konuda yardım çağrısı yaptı.
Niğdeli Depremzedeler Mecliste Konuştu 3
Angı konuşmasının son kısmında, “Biz kanunların verdiği haklarımızı istiyoruz. Biz depremden sonra bir tas çorba görmedik Niğde Belediyesinden, bunun yanı sıra fakir fukara fonuna gönderdiğimiz ihtiyaç sahibi arkadaşlarımız, deprem bölgesinden gelen depremzedelere yardım ediyoruz denilerek geri çevrildi. Yine söylüyorum herhangi bir siyaset gütmüyoruz ama muhalefet partilerinden yardım istiyoruz. Niğdeli iki vekilimizi de bir kere depremzedelerin yanında görmedik, Biz sayın Cumali İnce'yi de, Cevahir Uzkurt'u da yanımızda görmek istiyoruz. Biz zor durumdayız ama kimse bizi görmüyor, kimse ilgilenmiyor, görmezden geliyorlar. Buraya da derdimize çare bulmak için geldik” dedi.
(Dahi GEDİK)