Gürer: Borcu olmayan çiftçi yok Gürer: Borcu olmayan çiftçi yok

İYİ Parti 27 Nisan Cumartesi günü yapacağı 5’nci Olağanüstü Kurultay'a hazırlanırken, kongrede oy kullanacak olan Niğde’nin Üst kurulu Delegeleri Koray Aydın’a genel başkanlık yolunda tam destek vereceklerini açıkladılar.
NİĞDE DELEGELERİ NET KONUŞTU
İYİ Parti’de 5 yıl boyunca Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten ve şu anda Grup Başkanı olan Koray Aydın’ın Genel Başkanlığa adaylığı konusunda açık destek veren aralarında Niğde siyasetinin önemli isimlerinden olan Mümin İnan ve İYİ Parti Niğde önceki dönem İl Başkanı İbrahim Uzun’un da yer aldığı önemli isimler tarafını belli etti. Niğde üst kurul üyesi 6 isim aldıkları kararı ise; ‘’Yaptığımız istişareler sonucunda Niğde üst Kurul Delegeleri olarak desteğimiz Koray Aydın beyden yanadır” açıklamasını yaparak kamuoyu ile paylaştı.
KONGRE VE SÜRECİ NASIL OLACAK
İYİ Parti tüzüğüne göre, genel başkanlık seçiminde ilk iki turda salt çoğunluk gerekiyor. Buna göre, yaklaşık 1300 kayıtlı delegenin yarısından bir fazlasının oyunu alan genel başkan seçilecek. Kurultayda, ilk iki turda aranan çoğunluk bulunamazsa üçüncü tura geçilecek. Üçüncü turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve en fazla oyu alan Genel Başkan olacak.
Kurultayda, delegeler önce genel başkanı seçecek daha sonra yetkili kurulları belirlemek için sandığa gidecek. Bu kapsamda da delege 50'si asıl 25'i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11'i asıl 7'si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyesini belirleyecek. Kurultayda genel başkan seçilen kişi ilk olarak GİK içinden Başkanlık Divanını oluşturacak.
(Dahi GEDİK)