Niğde’de 2023 Yılı Ekim ayında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Niğde İl Koordinatörlüğü tarafından yapılacak proje çağrıları ve hibeleri hakkında Tarım İl Müdürlüğü’nde IPARD III Birinci Çağrı Toplantısı gerçekleştirildi.
VALİ ÇELİK: NİĞDE TARIMIN BAŞKENTİ
Niğde Valisi Cahit Çelik toplantıda yaptığı konuşmasında, tarım ve kırsal kalkınmanın önemine vurgu yaparak; “Niğde tarımın başkenti. Türkiye'de söz sahibi olan bir iliz. Hayvancılık alanına baktığımız zaman da büyük işletmeler göğsümüzü kabartıyor. Daha önceki programlara baktığımız zaman Niğde’de çok iyi projeler yapılıyor. Son 5 yıl içerisinde Niğde’den Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programına toplam 867 proje desteklenerek 185 milyon TL hibe ödemesi yapılmış. 400 Milyon TL değerinde yatırım gerçekleştirilerek 4.000 kişiye istihdam sağlanmıştır. Bireysel Sulama Hibe Desteklerinde de 3 bin 169 projeye 201 milyon TL Hibe ödemesi yapılmıştır. Uzman Eller Projesi için 24 projeye toplam 5.9 milyon TL hibe verilmiştir. Genç Çiftçi Projesi için 531 projeye toplam 15.9 milyon TL hibe verilmiştir. Kop Ahır Ağıl Projelerinde ise 94 projeye toplam 14.1 Milyon TL hibe verilmiştir. Niğde’ye son 5 yılda Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde toplamda 422 milyon TL hibe desteği verilmiştir. Bu program kapsamında da Niğde'den çok güzel projeler çıkacağına inanıyorum” İfadelerine yer verdi.
6 FARKLI SEKTÖRE 66 MİLYON AVRO HİBE
Toplantıda diğer konuşmacı olan TKDK Aksaray İl Koordinatörü Salih Karlı; ‘’9 Mayıs 2024'e kadar başvuruların yapılabileceğini söyleyerek; "2024-2030 dönemini kapsayan ve Türkiye'nin 81 ilinde ilk defa faaliyete geçen ilk çağrı ilanımızla altı farklı sektöre 66 milyon avroluk hibe programını uygulamaya başlayacağız. 6 farklı sektöre destek vereceğiz. Süt, et işleme fabrikalarının kurulması, meyve paketlenmesi, soğuk hava depoları, su ürünlerinin işlenmesine ve pazarlanmasına destek veriyoruz. Bir de yumurta sektöründe sıvı ve katı toz yumurtanın imalatına işletmesine destek veriyoruz. Destek oranımız yüzde 50 ile 70 arasında değişiyor. 5 Nisan’da proje kabulüne başlıyoruz’’ dedi.
Konuşmalar sonrası, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan sunum ve karşılıklı fikir alışverişi ile toplantı sona erdi.
Toplantıya Niğde Valisi Cahit Çelik, Tarım İl Müdürü Asım Baş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aksaray İl Koordinatörü Salih Karlı, paydaş kurumların temsilcileri, oda başkanları ve çiftçiler katıldı.
(Dahi GEDİK)

Niğde’de Ipard Iii Birinci Çağrı Toplantısı Yapıldı 4

Niğde’de Ipard Iii Birinci Çağrı Toplantısı Yapıldı 5

Niğde’de Ipard Iii Birinci Çağrı Toplantısı Yapıldı 3

Niğde’de Ipard Iii Birinci Çağrı Toplantısı Yapıldı 2