Niğde Valisi Cahit Çelik 2024 Yılı ocak ve şubat aylarına ait güvenlik ve asayiş istatistiklerini Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Niğde’nin Huzuru İl Güvenlik Toplantısı’nda basın mensuplarıyla paylaştı.
Vali Çelik, Niğde’de güvenlik ve asayiş ortamının en üst seviyeye tesis edilmesi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek tek amaçlarının ilimizde huzur ve güven ortamının en üst seviyede tesis etmek olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi;
“İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatları doğrultusunda bundan böyle her ay düzenli olarak Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştireceğiz. İlk toplantımızı halkımızın gören gözü, duyan kulağı olan siz değerli basın mensuplarımız ile gerçekleştirmekten dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Suçla mücadele, Devletimizin asli görevidir. İl Valisi olarak benim de vazifem, ilimiz genelinde huzur ve asayiş ortamını sağlamaktır. Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu kamusal alanlar başta olmak üzere en ücra köyümüze kadar güvenlik güçlerimiz çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bu çalışmalarda temel gaye, ilimizin güvenlik ve asayişini bir kademe daha artırmaktır. Bu toplantımızda 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız tarafından icra edilen operasyonlar, kontroller ve bunların neticeleri hakkında sizlerle bir takım bilgileri paylaşacağız. Niğde’nin Huzuru, Türkiye’nin Huzuru diyoruz. Kafes ve Mahzen Operasyonlarıyla; Nitelikli Dolandırıcılık, Tefecilik ve Organize Suç Örgütü Mensupları, Kıskaç Operasyonlarıyla; FETÖ Terör Örgütü Mensupları, Kalkan Operasyonlarıyla; Göçmen Kaçakçıları, Narkoçelik, Kartel ve Narkogüç Operasyonlarıyla; Uyuşturucu Madde İmalatında Bulunanlar ve Satıcıları, Sibergöz Operasyonlarıyla; Siber Suçlar ve Nitelikli Dolandırıcılar, Bozdoğan ve Kahramanlar Operasyonlarıyla; DAEŞ, PKK/KCK Terör Örgüt Mensupları, Mercek Operasyonlarıyla; Silah Kaçakçıları, Çember Operasyonlarıyla; Firari Suçlular, birer birer yakalanmakta ve ülkemizin huzuru her geçen gün en üst seviyede tesis edilmektedir. Yapılan tüm bu operasyonlara gerek ilimizde gerek ülkemizde katılarak büyük başarılara imza atan güvenlik güçlerini canı gönülden tebrik ediyorum. Halkımızın huzurunu tesis etme adına icra ettikleri bu operasyonlarla görev alan tüm kolluk kuvvetlerine şahsım ve Niğdeli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.
OCAK VE ŞUBAT AYLARINDA BİN 796 ASAYİŞ OLAYI KAYDEDİLDİ
Asayiş olaylarını açıklayan Vali Çelik, “Ocak ve şubat ayında toplam 1.796 adet asayiş olayı kayda geçmiştir. Gerçekleşen 1.796 asayiş olayının 1.592’si aydınlatılmıştır. Olayların aydınlatılma oranı ortalaması %89’dur.Asayiş olaylarının konu başlıklarına ve aydınlatılma oranlarına baktığımızda; Malvarlığına Yönelik Suçların aydınlatılma oranı, %69.Kişilere Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, %89.Millete ve Devlete Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, %92.Topluma Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, %96.Takibi gerektiren olayların aydınlatılma oranı ise %99 olarak gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz. Sayın Bakanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu olan ‘Aranan Şahıslar’ konusuna baktığımızda; İfadeye yönelik araması bulanan 275 şahıs,0-5 yıl arası cezası olup, araması bulanan 143 şahıs,5-10 yıl arası cezası olup, araması bulanan 19 şahıs,10 yıl ve üzeri cezası olup, araması bulanan 14 şahıs olmak üzere; Toplam 451 şahıs yakalanmıştır.” Dedi.
NİĞDE’DE KADES UYGULAMASI KULLANICI SAYISI 12 BİN 311
Niğde Valisi Çelik Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kentte yürütülen çalışmalarla ilgili, ”173 olay gerçekleşmiş,147 şahsa yönelik tedbir kararı uygulanmıştır. İlimizde KADES uygulaması kullanıcı sayısı 12.311 olup, 218 KADES çağrısı (ihbarı) alınmıştır. İl genelinde yapılan asayiş uygulamalarında 265 bin 345 kişi sorgulanmış olup; 74 adet ruhsatsız tabanca/av tüfeği ve 866 adet fişek ele geçirilmiştir.
197 NARKOTİK OPERASYONDA 225 KİŞİ YAKALANDI
Vali Çelik 2024 ‘ün ilk iki ayında Niğde’de düzenlenen Narkotik operasyonlar ve saha çalışmaları hakkında,Birçok mesele gibi madde bağımlılığı da tüm dünyada artık şekil değiştiriyor. Bağımlılık yapan maddelerin çeşidinin artması, bunlara erişimin kolaylaşması, madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadelede daha çok tedbir almayı gerektiriyor. Devletimiz, geleceğimiz olan gençlerimizin ömürlerinden çalan uyuşturucuyla mücadelesini ara vermeksizin kararlılıkla devam etmektedir.
Uyuşturucunun önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda; Narkorehber uygulaması kapsamında 41 etkinlikle 1.527 vatandaşımıza, Uyuma Projesi kapsamında 2.971 vatandaşımıza, Narko Nokta projesi kapsamında 12 etkinlikle 2.971 vatandaşımıza En iyi narkotik polisi anne projesi kapsamında 33 etkinlik 1.188 anne ve anne adayına olmak üzere, Toplam 86 etkinlikte 8.657 vatandaşımıza ulaşılmıştır.2024 yılının ilk iki ayında uyuşturucunun arzına yönelik gerçekleştirilen operasyonlara baktığımızda; 197 operasyon düzenlenmiş,225 kişi yakalanmış,27 şahıs tutuklanmış,17 şahıs adli kontrol almıştır. Bu operasyonlar neticesinde,7 kilo 200 gram kokain maddesi,5 kilo 698 gram esrar maddesi,2 kilo 266 gram sentetik kannabinoid,803 gram metamfetamin,300 gram kenevir tohumu,32 gram eroin maddesi,280 bin 332 adet sentetik ecza,6 adet captagon,2 adet ecstasy,2 adet hassas terazi ve 56 adet uyuşturucu kullanma aparatı ele geçirilmiştir  ”Dedi.
YILIN İLK İKİ AYINDA 413 TRAFİK KAZASI YAŞANDI
Vali Çelik açıklamasının devamında Niğde’de yaşanan trafik kazaları ve çalışmalarla ilgili; ‘’Artık trafik canavarına bir can dahi vermek istemiyoruz. Bırakın can vermeyi, tek bir vatandaşımızın burnunun dahi kanamasını istemiyoruz.  Bakanlığımız, trafik konusunda bugüne kadar pek çok motto ile farkındalık çalışmaları yapmıştır. Trafik ekiplerimiz, 2024 yılının ilk iki ayında uygulama noktalarında denetimlerini sürdürmüşlerdir. Yapılan denetimlerde; 113 Bin 352 Araç kontrol edilmiş, Eksikliği bulunan 649 araç ise trafikten menedilmiştir. Tüm uygulama ve kontrollerimize rağmen Ocak-Şubat aylarında ilimizde 413 trafik kazası meydana gelmiş ve kazalar neticesinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaşanan kazalar neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bu vesile ile bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum dedi.
ÇELİK: KAÇAKÇILARININ DA HER AN ENSELERİNDE OLACAĞIZ
Devletimizin tek bir kuruş vergi kaybına tahammülü yok. Kaçak yollarla ülkemize girmiş hiçbir ürüne müsamaha göstermedik, göstermeyeceğiz. Bununla birlikte kültürümüzü, tarihimizi çalan tarihi eser kaçakçılarının da her an enselerinde olacağız. 2024 yılının ilk iki ayında kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında;37 operasyon düzenlenmiş,50 şahıs yakalanmış,1 şahıs tutuklanmış, Bu operasyonlar neticesinde; 7 milyon 430 bin adet makaron,194 bin 399 paket kaçak sigara,89 adet cep telefonu,547 adet elektronik sigara,146 adet eski eser,89 adet cep telefonu ve 522 adet çeşitli emtia ele geçirilmiştir.
GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI, TERÖR VE SİBER SUÇLARLA MÜCADELE VERİLERİ
Niğde Valisi Cahit Çelik, toplantı sonunda ”Son olarak sizlere göçmen kaçakçılığı, terör ve siber suçlarla mücadele alanında yapılan çalışmaların rakamlarını verip, sözlerimi toparlamak istiyorum. Göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında;19 operasyon düzenlenmiş,27 kişi yakalanmış,
Yakalanan kişilerin 11’i organizatör olup,2 kişi tutuklanmış,2 araca el konulmuştur. Terörle Mücadele kapsamında;12 operasyon düzenlenmiş,11 kişi yakalanmış,1 kişi tutuklanmıştır.
Siber suçlarla mücadele kapsamında ise; 2 operasyon düzenlenmiş, (Müstehcenlik) 2 şahıs yakalanmıştır. Sanal Devriye Kapsamında 587 sosyal medya hesabı araştırılmıştır. 445 farklı materyalin incelenmesi tamamlanmıştır. Sözlerimin sonunda bir kez daha vatandaşlarımızın huzurunu tesis etme adına icra ettikleri bu operasyonlarla görev alan her kademedeki tüm emniyet ve jandarma personeline şahsım ve Niğdeli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” dedi. Toplantı basın mensuplarının soru, görüş ve önerilerinin dinlenmesi ile sona erdi.
Niğde Valiliğinde gerçekleştirilen Niğde’nin Huzuru İl Güvenlik Toplantısı’na İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gürol Okyar’da katıldı.
(Dahi GEDİK)

Niğde’de İl Güvenlik Toplantısı Yapıldı 3

UMKE ekiplerine arama kurtarma eğitimi verildi UMKE ekiplerine arama kurtarma eğitimi verildi