Niğde’de il Jandarma ve Polis ekipleri  "Mutluluğa Kurşun Sıkma" projesi çerçevesinde vatandaşlarda farkındalık oluşturmak ve bilgilendirmek için stant açtı.
İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kutlamalarda havaya ateş açılması sonucu gerçekleşen ölüm ve yaralanma olaylarına dikkat çekmek için açtığı stantta vatandaşları bilgilendirerek broşür dağıttı. Niğde Valisi Cahit Çelik, Emniyet ve Jandarma stantlarını ziyaret ederek, görevli personelden bilgi aldı.
“BİLGİLENDİRMEK VE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN STANTLAR KURULDU”
Vali Çelik burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bugün sizlerle, toplumumuzun huzur ve güven ortamını tehdit eden ve "maganda kurşunu" olarak adlandırılan istenmeyen olaylara karşı alınacak önlemler hakkında bilgi paylaşmak üzere bir aradayız. Bu kapsamda da hem Jandarma hem de Emniyet Teşkilatımız vatandaşlarımız için “Mutluluğa Kurşun Sıkma” mottomuzla bu hususta bilgilendirmek ve dikkat çekmek için stantlar kuruldu. Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamalarını temin etmek Devletimizin en temel amaç ve görevlerindendir. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 254’üncü maddesi uyarınca da kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu düzeninin korunması İçişleri Bakanlığımızın görev ve yetkileri arasında sayılmaktadır. Kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında/sonrasında ateşli silahla havaya ateş açılması ve "maganda kurşunu" olarak da adlandırılan istenmeyen olaylar, toplumda tedirginliğe yol açan üzücü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tür olayların önüne geçilmesi kamu düzeninin muhafazası açısından büyük önem arz etmektedir.5237 sayılı Türk Ceza Kanununun "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulmaması" başlıklı 170 inci maddesinde yer alan “Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda (…) silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü amirdir’’ dedi.
VALİ ÇELİK HAVAYA ATEŞ ETME OLAYI İSTATİKLERİNİ AÇIKLADI
Vali Çelik açıklamasının devamında, “İlimizde düğün merasimlerinde meydana gelen havaya ateş etme olaylarının istatistiki verileri incelendiğinde; Polis Sorumluluk bölgesinde 2023 yılında 1 olay meydana gelmiş, 1 şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır.2024 yılı Herhangi bir adli işlem yapılan olay bulunmamaktadır. Jandarma Sorumluluk bölgesinde ise 2023 yılı 5 olay meydana gelmiş, 16 şahsa yasal işlem yapılmış, 5 şahıs yaralanmıştır.2024 yılı: 1 olay meydana gelmiş, 1 şahsa yasal işlem yapılmış, 8 şahıs yaralanmıştır. Toplamda, 2023-2024 yılları içerisinde Niğde ilinde 7 olay meydana gelmiş, 18 şahsa yasal işlem yapılmış ve 13 şahıs yaralanmıştır. Bu üzücü olayların önüne geçmek ve vatandaşlarımızın mutluluğunu tehlikeye atmamak adına, “Mutluluğa Kurşun Sıkma” mottosuyla tüm vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı ve sorumlu olmaya davet ediyorum. Güvenlik güçlerimiz, bu tür olayların önlenmesi için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edecektir. Hep birlikte daha güvenli ve huzurlu bir toplum inşa edebiliriz.” dedi.
(Dahi GEDİK)

Spor Festivali ve Niğde Yarı Maratonu etkinliği muhteşem başladı Spor Festivali ve Niğde Yarı Maratonu etkinliği muhteşem başladı

D S C 0544
D S C 0542
D S C 0540

D S C 0534

Editör: Niğde Haber