Geçtiğimiz ay Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı 27 ay sonra bir ilke imza atarak politika faizini 650 baz puan artışla yüzde 8,50'den yüzde 15'e yükseltmişti.
TCMB Para Polikası Kurulu bugün toplandı ve Temmuz ayı için politika faiz kararını açıkladı.
Buna göre Para Politikası Kurulu  politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 15’ten yüzde 17,5 düzeyine yükseltti. Ancak faiz artışı yine beklentilerin altında kaldı. Yabancı ekonomistler de 5 puanlık artış tahmiminde bulunmuştu.
Faiz beklentisi neydi ?
TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlanmış ve ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentileri de 500 baz puan artırım yönünde gerçekleşmişti. Anket sonuçlarına göre, 250 ila 650 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 17,50 ile yüzde 21,50 arasında, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 25 ile 50 arasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 28,50 oldu.
(Haber Merkezi)