Niğde’de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında yüzde 75 hibeli dağıtılan Yem Bitkisi Sorgum Sudan Melez Otu tohumu toprakla buluştu.
Sazlıca kasabasında 75 dekar alanda ekimi yapılan yem bitkisinin suya daha az ihtiyaç duyduğunu ve protein değerinin yüksek olduğunu söyleyen Niğde Valisi Cahit Çelik iyi sonuç alınması halinde projenin kentte yaygınlaştırılacağını söyledi.
Bu yıl Niğde'de 55 üreticiye toplam 4,5 ton hibeli sorgum sudan melez otu tohumu dağıtıldığını belirten Vali Çelik, “Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 75 oranında desteklediği sorgun sudan otu melezinin dikimini yapıyoruz. Bu sene ilimizde toplam 55 çiftçimizi bu desteği sağlamış olduk. Türkiye'de 26 ilde bu bitkinin ekimi devam ediyor. Özellikle suya daha fazla ihtiyaç duyulan Konya Ovası'nda ekimi yapılan bu bitki suya daha az ihtiyaç duyuyor ve yüksek protein içeriyor. Bölgemiz su konusunda sıkıntılı bir bölge olduğu için suya daha az ihtiyacı olan yem bitkilerinin üretilmesi önemli" diye konuştu.
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş'ın da eşlik ettiği yem bitkisi ekimi programında Vali Çelik traktör sürerek sorgun sudan otu melezi tohumunu toprakla buluşturdu. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje ile bol suya ihtiyaç duyan mısıra alternatif yem bitkisi özelliğine sahip, sulamaya ihtiyaç duymadan yetiştiriciliği mümkün olan sorgum ekilmesinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.
Sazlıca Kasabasında gerçekleştirilen ekim programına Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Tarım Müdürü Asım Baş, Sazlıca Belediye Başkanı Mustafa Günaydın, teknik personel ve çiftçiler katıldı.
(Dahi GEDİK)

Kurbanlık hayvanlar cep telefonuyla sorgulanabilecek Kurbanlık hayvanlar cep telefonuyla sorgulanabilecek

Kuraklığa Dayanıklı Tohumlar Toprakla Buluştu 4

Kuraklığa Dayanıklı Tohumlar Toprakla Buluştu 2

Kuraklığa Dayanıklı Tohumlar Toprakla Buluştu 3

Editör: Niğde Haber