Advert
Ercan ŞENER
Ercan ŞENER
Giriş Tarihi : 09-11-2017 07:27
Güncelleme : 27-03-2020 10:38

HİCRET VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

BİTMEZ TÜKENMEZ YETMEZ
KURAN DAN ALINAN MESAJ
BİR ÇAĞA HAPSEDİLMEZ
ONA BELKİ BİR MESAJ
ÖTEKİNE BİN YETMEZ
SANA MİLYON’CA MESAJ 
Hicreti, verdiği mesajı farklı farklı kaynaklardan okumuş dinlemiş ya da meraklı iseniz araştır mı şınız dır. Bilindiği gibi Hicret: kısaca Hz Muhammed ve diğer Müslümanların Baskılardan kurtulmak için622’de Mekke den Medine ye göç etmelerine verilen isimdir. Ben bugün sizlere bu yolculuğun nasıl gerçekleştiğinden çok verdiği ya da benim anladığım mesajın üstünde duracağım.
Müslümanlar 11.yüzyıla kadar din ile ilim, bilim, astronomi gibi her alanda çok ileri idiler sonra taklitçilik başladı sonrada koptuk. verilen mesajı halen anlamayan şekilciliğe takılmış mezhep ini din haline getirmiş Şeyh ine Allah ın tüm sıfatlarını devretmiş ve gelenin dövdüğü gidenin öldürdüğü zulüm yaptığı, tüm yeraltı zenginliklerinin onlarda olmasına rağmen egemen güçlerin boyunduruğu altında kişiliklerini kaybetmiş Liderler, bir birini boğazlı yan toplumlar haline gelmişler dir .
Konu başlığımıza geri dönersek bu kutlu yolculuktan 3 şey beni çok etkiliyor.
1 hazırlık 2 Rehber 3 siyaset.
Hazırlık :Hz Ebubekir iki deve hazırlıyor at var eşek var katır var fil var niye deve. Çoğumuzun bildiği gibi deve çöl şartlarına en uygun hayvan. At daha hızlı olmasına rağmen çöl ortamında o hızı nın bir faydası olmuyor deve ayak yapısı ile kuma batmıyor rahat yol alıyor sırtındaki hörgüç ünüm içinde depolanmış yağ sayesinde bir ay susuz kalabiliyor. Bu olay bana neyi öğretiyor Demek ki Müslüman yolculuğa çıkacağı zaman aracını gideceği yolun şartlarına göre seçecek uçak, helikopter gemi, otomobil ya da arazi aracı bunları iyi seçeceksin dağ, çöl gibi yerlere gideceksen4x4 arazi arabası ile gitmez isen yolda kalırsın buda yetmez devenin hörgücü sana bir şeyi daha hatırlatmalı yola çıkarken yedek deposu da olan bir araç seçmelisin.
Rehber: Seçilen rehber Müslüman değil iki deve ücret karşılığı anlaşma yapılıyor, Peygamber efendimizin Mekke den ayrıldığını öğrenen müşriklerin yöneticileri Peygamberimizin yerini bildiren onu yakalayana 100 deve mükafat verecekleri ni ilan ettiler. Rehber iste se iki deve yerine tam 100 deve alabilecekken anlaşmaya sadık kalıp görevini tamamlayınca iki devesini alıp ayrılıyor.
Peki bu bize neyi öğretme li bir iş yapacağımız zaman o işi iyi bilmiyor isek benim adamım, tanıdığım, cemaatimden, partimden değil se bile o işin ehli ilkeli dürüst insanlarla çalışmalıyız. Peygamberimiz kendine inanmış iman etmiş insanlar varken onlardan birini seçerek risk almadı profesyonel biri ile çalıştı. o kişi sadece işine odaklanmış verdiği sözü yerine getiren işini adam gibi yapan birisi idi.
Siyaset: Bir yere gideceğimiz zaman en yakın mesafe olan yolu, en fazla güvendiğimiz insanları, en düzgün, en güvenilir yolu seçeriz. Ama rakiplerinizi yanıltmak istiyor sanız farklı bir siyaset izler onlar.
‘a ters köşe yaptırır sınız. Peygamber efendimiz güvenilir arkadaşını yanına almış, gideceği yolun ters istikametini seçerek, gittiği yol üzerinde izleri kalmasın diye önceden belirledi gi kişilerle koyun sürüsünü peşlerinden gezdirip izleri yok ettirmiş aynı zamanda da çoban sayesinde düşmanın istihbarat ını yaptırmış ve de süt ihtiyaçlarını karşılamışlar dır. bu uygulamaları ister rehberi ile birlikte ister yalnız karar versin güzel bir siyaset izlemiştir. Yedi, sekiz gün süren meşakkatli ve tehlikeli bu yolculuğun ardından Medine ye ulaş mış ora da devletini kurmuştur.
Bu kutlu yolculukta üç boyutunu ele almaya çalıştığım tarihi vaka da nasıl bir ders çıkarmalı yız .
1 : Peygamber efendimiz de bizim gibi bir insan olduğu için uçup kaçmadı .Allah ın en sevgili kulu idi dua eder bir anda Medine de olabilirdi .8 gün süren gayet meşakkat li bir yolculuğa niye katlandı da Gavs lar gibi uçmadı. Çünkü İslam akıl ve mantık dini dir. Uçan kaçan bir peygamber tasavvuru ile müşrik lerin melek peygamber istemesinin arasında ne fark var. Ayağımız yere basmalı çünkü peygamber imiz hiç uçmadı ona inanmamız için uçması da gerekmiyor, yoksa müşrikler den ne farkımız kalır.
2: Rehbere ne gerek vardı Cebrail a.s ona her şeyi haber vere bilirdi. Rast gele birinin peşine düşerim yanlış yapınca Cebrail a.s uyarır demedi işini en iyi yapan rehber buldu. İşimizi profesyenel ce yapmaktan vaz geçtik taklitçiliğe hurafeye boğulduk o zaman da Batılı nın Siyonizm in oyuncağı olduk.
3: Ayagımız yere basmalı bu yolculukta nasıl aracın en iyisi seçilmiş ise Rehberin en iyisi seçilmiş se Düşman yanıltılmış akıl kullanılmışsa Niye Resulü doğru anlamıyoruz. İLİM , BİLİM, TEKNOLOJİ, SİLAH SANAYİ inde Müslüman ülkeler neden yok .Niye bizi kimse gale almıyor. Onlar siyonit ve batılı lar her şeyi tartışıp araştırıyorken BİZ NİYE HOCANIN ELİNDEKİ MEYİT GİBİ ÖLÜ OLMALIYIZ .Olmalı mıyız? yoksa uçup kaçmayı bırakıp ayağımız yere mi basmalı. Sağlıcakla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA